XXIII Centralny Turniej Czytania Tekstów Cerkiewnosłowiańskich

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego SAWY Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski oraz Jego Ekscelencji Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego 8 kwietnia 2019 r. już po raz kolejny w Zespole Szkół Niepublicznych św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku odbył się Centralny XXIII Turniej Czytania Tekstów Cerkiewnosłowiańskich.

W turnieju finałowym wzięło udział 43 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Diecezji Warszawsko-Bielskiej i  Białostocko-Gdańskiej.

Na konkurs przybyli wraz ze swoimi opiekunami uczniowie zakwalifikowani z etapów rejonowych z Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Narwi, Białowieży, Orli, Dubicz Cerkiewnych, Czyż, Bociek, Milejczyc, Gródka, Zabłudowa, Supraśla. Uczestnicy turnieju swoje umiejętności w czytaniu prezentowali przed komisją w składzie:

– dr hab. prof. Włodzimierz Wołosiuk – przewodniczący

– ks. mitrat Jan Fiedorczuk

– ks. prot. Sławomir Chwojko

– ks. prot. dr Tomasz Stempa

Finaliści turnieju przedstawili swoje umiejętności z zakresie czytania w j. cerkiewnosłowiańskim wybranych modlitw, troparionów, kondakionów, psalmów, fragmentów kafizm, czytań Apostoła, Kanonu Paschalnego.

Nad sprawnym przebiegiem turnieju opiekę sprawowały P. Barbara Uścinowicz, sekretarz turnieju, konsultant ds. nauczania religii oraz P. Mirosława Pietkiewicz – doradca metodyczny religii prawosławnej.

Wszystkim uczniom biorącym udział w tegorocznym turnieju serdecznie dziękujemy i gratulujemy!