Uroczystości w Białowieży

W niedzielę 14 lipca 2019 roku w białowieskiej parafii odbyły się uroczystości związane z małym poświęceniem cerkwi parafialnej oraz kapliczki po remoncie. Wielkim wydarzeniem było również uczczenie jubileuszy 40-lecia służby kapłańskiej proboszcza ks. mitrata Sergiusza Korcha, 40-lecia objęcia przez niego stanowiska proboszcza białowieskiej parafii, a także 40-lecia sakramentu małżeństwa ks. Sergiusza z matuszką Olgą. Świętej Liturgii w tym dniu przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski, w asyście Biskupa Hajnowskiego Pawła. Hierarchów powitały dzieci i młodzież oraz starosta cerkiewny. W świątyni arcypasterzy witał Jubilat – ks. mitrat Sergiusz Korch – prosząc o arcypasterskie błogosławieństwo. Tego dnia podczas Św. Liturgii zebrało się również liczne grono duchowieństwa wspólnie z przybyłymi na uroczystości wiernymi. Obecne były także władze samorządowe, przedstawiciele licznych instytucji oraz innych wyznań. Po Św. Liturgii odprawione zostało nabożeństwo dziękczynne w intencji Jubilatów. Na zakończenie Jego Eminencja Metropolita Sawa serdecznie pozdrowił Jubilatów w związku z obchodzonymi jubileuszami oraz podziękował za ofiarną pracę na rzecz Cerkwi, czego doskonałym uzewnętrznieniem było uhonorowanie ich nagrodą Świętego Soboru Biskupów PAKP – orderem św. Marii Magdaleny II stopnia z ozdobami. Jego Eminencja wręczył również jubilatom pamiątkową ikonę. Następnie życzenia złożył Jego Ekscelencja Biskup Hajnowski Paweł, duchowieństwo, przedstawiciele władz i instytucji oraz tłumnie zebrani wierni.

Autor: ks. Piotr Trochimczuk

Zdjęcia: Zbigniew Dzwonkowski