Biskup Hajnowski wziął udział w obchodach 150 lecia Warszawskiej Katedry

Warszawska katedra metropolitalna św. Marii Magdaleny obchodziła 4 sierpnia swą drugą w tym roku Paschę. Dzień patronki świątyni jest radością radości i świętem świąt, tak jak Pascha Chrystusowa. Warszawskie obchody dnia pamięci św. Marii Magdaleny były tym okazalsze, że w bieżącym roku parafia świętuje jubileusz 150-lecia istnienia. W 1867 roku poświęcono kamień węgielny, by po dwóch latach, 11 lipca dokonać jej poświęcenia. Świętowanie jubileuszu rozpoczęto uroczystym koncertem „Oto dzień, który uczynił Pan” w niedzielę Niewiast Noszących Wonności,12 maja. Wystąpiły dziecięcy, młodzieżowy i katedralny chóry parafii św. Marii Magdaleny. Centralne jubileuszowe uroczystości wyznaczono na dzień parafialnego święta, niedzielę 4 sierpnia. W przeddzień, w sobotę 3 sierpnia, na całonocne czuwanie rozpoczęte o godz. 17.00 przybyli: Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, Ich Ekscelencje arcybiskupi Jerzy i Grzegorz oraz biskupi Paweł i Warsonofiusz. Hierarchom asystowało duchowieństwo warszawskiego okręgu. Wśród licznie przybyłych wiernych znaleźli się przedstawiciele Kijowsko-Pieczerskiej Ławry (Ukraina), którzy przekazali okolicznościowy adres Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Pawła Metropolity Wyszhorodzkiego oraz księża Bogusław Kowalski, proboszcz katedry św. Floriana na Pradze i Lucjan Święszkowski z Kościoła rzymskokatolickiego. Wierni, którzy przybyli na sobotnie nabożeństwo, a także mieszkańcy stolicy mieli możliwość zapoznania się z wystawą fotograficzną „15 lat OrthPhoto. Prawosławie w obiektywie” umieszczoną wokół świątyni. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się św. Liturgią celebrowaną w dolnej świątyni katedry Męki Pańskiej o godz. 7.30. Przewodniczył jej ks. mitrat Jerzy Doroszkiewicz, któremu asystowało katedralne i warszawskie duchowieństwo. Po Liturgii dokonano poświęcenia wody. Główna św. Liturgia licznie zgromadziła duchowieństwo i wiernych. Wielu parafian korzystając z pięknej pogody stało na zewnątrz świątyni. Pod przewodnictwem Jego Eminencji metropolity Sawy, hierarchów uczestniczących w sobotnim całonocnym czuwaniu oraz Ich Ekscelencji arcybiskupów Jakuba i Paisjusza oraz biskupa Atanazego sprawowano św. Liturgię. Nie zabrakło środowiska ekumenicznego: z Kościoła rzymskokatolickiego obecny był ks. Mieczysław Augustynowicz, a z Kościoła polskokatolickiego ks. Henryk Dąbrowski. Swych przedstawicieli przysłały służby mundurowe (więziennictwo i policja), władze lokalne (przedstawiciel burmistrz dzielnicy Praga Północ), gremia naukowe i kulturotwórcze. Miłym akcentem była obecność podczas niedzielnych uroczystości białostockich pielgrzymów, którzy od ponad dwudziestu lat odwiedzają warszawską katedrę w dniu jej święta. Wszyscy wsłuchiwali się w nabożeństwo ubogacone pięknym śpiewem katedralnego chóru i kazanie wygłoszone przez Jego Ekscelencję arcybiskupa Jerzego, w którym hierarcha w oparciu o Świętą Tradycję, wskazał błędne utożsamianie św. Marii Magdaleny z ewangeliczną nierządnicą. Wszyscy też wyszli na procesję. Przy pięknej, słonecznej pogodzie trzykrotnie okrążono katedrę, odczytano Ewangelie mówiące o objawieniu się zmartwychwstałego Chrystusa m.in. Marii Magdalenie. Podsumowaniem katedralnego święta było okolicznościowe słowo wygłoszone przez Jego Eminencję metropolitę Sawę, w którym nie zabrakło odniesień do historii świątyni, podkreślenia ważności katedry dla Cerkwi prawosławnej w Polsce oraz świadectwa jakie niesie centralna świątyni w otaczającym świecie. Metropolita Sawa wyraził również wdzięczność przybyłym gościom, miejscowemu duchowieństwu na czele z proboszczem katedry, ks. protoprezbitrem Anatolem Szydłowskim, chórom, dzieciom i młodzieży oraz wszystkim niosącym posługę w katedrze za przygotowanie święta i codzienne trudy. Jego Eminencja złożył również życzenia arcybiskupowi Jerzemu, obchodzącemu tego dnia urodziny. Na zakończenie wręczono symboliczne upominki, ikonę i książkę, gościom uroczystości. Po Liturgii świętowanie mogło przenieść się do metropolitalnego ogrodu, gdzie zorganizowano parafialny festyn. Wielu zostało do godziny 17.00 kiedy sprawowano w katedrze kończący niedzielne uroczystości akatyst do św. Marii Magdaleny.

Autor: ks. mitrat Doroteusz Sawicki

Zdjęcia: Łukasz Troc