Święto św. św. braci Machabeuszów na „Krynoczce”

W dniach 13-14 sierpnia w cerkwi św. św. braci Machabeuszów (cerkiew w uroczysku Krynoczka jest cerkwią filialną parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach),  położonej w przepięknym otoczeniu Puszczy Białowieskiej miały miejsce szczególne uroczystości poświęcone pamięci jej patronów –  św. św. braci Machabeuszów. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się w przededniu nabożeństwem Całonocnego Czuwania, celebrowanym przez ks. ihumena Pafnucego (Jakimiuka) z Zapałowa w asyście miejscowego duchowieństwa. Podczas nabożeństwa zgodnie z liturgicznymi wskazaniami na ten dzień  po Wielkiej Doksologii, przy uroczystym śpiewie Trisagionu (Święty Boże) na środek świątyni z ołtarza został wyniesiony Krzyż Święty dla adoracji wiernych, którą upiększały śpiewane stichery mówiące o głębokiej, zbawiennej symbolice Drzewa Krzyża Pańskiego. Następnego dnia o godz. 9.00 został odsłużony Akatyst do św. Męczenników Machabeuszów, po którym rozpoczęła się uroczysta Boska Liturgia sprawowana przez ks. ihumena Pafnucego, w asyście ks. prot. Andrzeja Busłowskiego proboszcza parafii, ks. Adama Lewczuka  i ks. Marka Litwiniuka. Podniosły charakter Święta szczególnie podkreślał przepięknie śpiewający chór pod dyrygenturą Dawida Jakubowskiego i Krzysztofa Haponiuka. Po przeczytaniu Ewangelii ze słowem pouczenia do licznie zebranych w tym dniu wiernych zwrócił się ojciec Pafnucy. W swoim kazaniu przedstawił sylwetkę świętych braci Machabeuszów, podkreślił rolę Św. Krzyża w życiu każdego prawosławnego chrześcijanina, a także wezwał wszystkich wiernych do niezachwianego stania na straży Świętego Prawosławia. Po zakończeniu Świętej Liturgii miała miejsce uroczysta procesja do cudownego źródła, przy którym dokonano małego poświęcenia wody oraz poświęcony został miód przyniesiony w tym dniu przez wiernych. Na zakończenie ze słowem do licznie zebranych wiernych zwrócił się proboszcz parafii w Dubinach  ks. Andrzej Busłowski, który podziękował przybyłemu duchowieństwu za modlitwę, chórowi za piękny śpiew oraz licznie przybyłym wiernym za obecność mimo deszczowej aury. Ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich zebranych na agapę przygotowaną przez parafian, która była przedłużeniem eucharystycznej modlitwy.

Autor:  Iwo Cyuńczyk

Zdjęcia: Autor