Autokarowa pielgrzymka z Siemianówki do Poczajowa

W dniu 11-08-2019 r. z Parafii p/w Świętego Jerzego w Siemianówce wyruszyła autokarowa pielgrzymka do Poczajowskiej Ławry na Ukrainie, którą zorganizował ksiądz proboszcz Walery Piotrowski. Uczestniczyło w niej 47 pątników. Pielgrzymkę rozpoczął molebien. Pierwszym miejscem, odwiedzonym przez pielgrzymów, był żeński monaster św. Mikołaja w Gródku. Klasztor ten został najprawdopodobniej założony w XV wieku, jednak pierwsza pisemna wzmianka o jego funkcjonowaniu pochodzi z 1516 roku. W 1991 r. eparchia równieńska Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego otrzymała budynki dawnego sanatorium i cerkwi z przeznaczeniem na ponowną organizację monasteru. W 1993 roku doszło do poświęcenia domowej cerkwi św. Eliasza, zaś w obiektach klasztornych zamieszkało 13 riasofornych posłusznic. Wieczorem dotarliśmy do Ławry Poczajowskiej. Następnego dnia modliliśmy się, zwiedzaliśmy i uczestniczyliśmy w zejściu Cudotwórczej Poczajowskiej Ikony Matki Bożej. Pokłoniliśmy się przy kamieniu z odbitą stopą Matki Bożej, relikwiom Hioba i Amfiłochia. Mieliśmy możliwość wejścia do groty, w której modlił się święty Hiob. Dane nam było usłyszeć anielski śpiew mnichów, oglądać przepiękne cerkwie oraz poczuć spokój i atmosferę tego miejsca. Odwiedziliśmy również Sobór Świętej Trójcy, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, Dzwonnicę, cerkwie skalne oraz Cerkiew Pochwały Matki Bożej. Byliśmy na cmentarzu mnichów, gdzie przewodnik opowiadał o historii i życiu świętych. Następnie udaliśmy się do skitu Ławry Poczajowskiej, gdzie zwiedziliśmy Cerkiew Świętego Ducha i inne świątynie. W drodze powrotnej 14-08-2019 r., odwiedziliśmy Onyszkowce, w których znajduje się źródełko Świętej Anny.  Lecznicze właściwości wody źródlanej z Onyszkowców znane są od XVI w. Na miejscu, gdzie znaleziono ikonę Św. Anny, wybudowano cerkiew. Woda w istoczniku ma niebieskawy odcień i stałą temperaturę 4 stopni Celcjusza, bez względu na porę roku.  Ma ona cudowne właściwości i pomaga w leczeniu wielu chorób.  Mieliśmy możliwość wejścia do tej cudownej wody. Zwiedziliśmy cerkiew, nabraliśmy świętej wody i pomodliliśmy się. Dziękujemy  ojcu Waleremu oraz matuszce Barbarze za zorganizowanie  pielgrzymki w to wyjątkowe, święte miejsce.

Autor: Ala Maciejuk.

Zdjęcia: Pielgrzymi