Biskup Hajnowski wziął udział w uroczystościach ku czci Św. Atanazego Brzeskiego

W dniach 17-18 września br. w Brześciu na Białorusi miały miejsce uroczystości poświęcone pamięci świętego męczennika Atanazego Brzeskiego. Tradycyjnie w tych dniach do Brześcia przybywa wielu hierarchów, kapłanów i pielgrzymów z Białorusi i zza granicy. W tegorocznym święcie wzięli udział biskupi z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdawii oraz hierarchowie z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w osobach: biskupa hajnowskiego Pawła, biskupa supraskiego Andrzeja, biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza. Wśród zaproszonych na brzeskie uroczystości znalazł się profesor Antoni Mironowicz. Świątecznym uroczystościom przewodniczył metropolita Włodzimierz ordynariusz Diecezji Włodzimiersko-Wołyńskiej i Kowelskiej z Ukrainy. Całonocne czuwanie zostało odprawione w brzeskiej katedrze pw. św. Symeona Słupnika. Zgodnie z tradycją, 18 września o poranku z katedry pod przewodnictwem arcybiskupa brzeskiego i kobryńskiego Jana wyruszyła procesja. Pielgrzymi wraz z swoim arcybiskupem przeszli ulicami Brześcia do monasteru św. Atanazego w którym została odprawiona świąteczna Liturgia celebrowana przez ponad 20 biskupów. Podczas tegorocznego święta szczególnie modlono się, aby Bóg za wstawiennictwem św. Atanazego obdarzył mieszkańców Brześcia szczodrymi łaskami, gdyż w tym roku miasto świętuje tysiąclecie swojego istnienia. W Liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich. Na zakończenie Liturgii arcybiskup Jan odczytał list metropolity mińskiego i egzarchy Białorusi Pawła skierowany do uczestników tegorocznych uroczystości. Następnie władyka Jan podziękował hierarchom, duchowieństwu i wszystkim gościom za przybycie do Brześcia i wspólną modlitwę, określając święto drugą paschą brzeskiej diecezji. Na zakończenie głos zabrał metropolita Włodzimierz, który w imieniu wszystkich zebranych podziękował arcybiskupowi Janowi za zaproszenie na tegoroczne uroczystości, wyrażając wdzięczność za wspólną Eucharystię, która jest wyrazem jedności Cerkwi prawosławnej. Po św. Liturgii wszyscy goście udali się do monasteru Narodzenia Bogurodzicy na świąteczną agapę. Zakończeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Atanazego Brzeskiego usytuowanym w centrum miasta.

Autor: protodiakon Mirosław Demczuk

Zdjęcia za: ekklisia.by