Świętego Jana Teologa w Nowoberezowie

W dniu 9 października 2019 roku w Parafii Prawosławnej p/w Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie odbyły się uroczystości święta parafialnego ku czci Św.  Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa. Święty ten jest patronem drewnianej, zabytkowej cerkwi, wybudowanej w 1771 roku. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się we wtorek o godzinie 17.00  Wielką Wieczernią. W sam dzień święta o godzinie 8.30 sprawowana była uroczysta jutrznia po której rozpoczęła się Boska Liturgia. W nabożeństwie uczestniczyło 12 duchownych przybyłych na zaproszenie proboszcza parafii ks. prot. Jana Kazimiruka.  Świętej Liturgii przewodniczył wicedziekan ks. Mitrat prot. Sergiusz Korch. W homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa,  ks. prot. Jerzy Charytoniuk,  podkreślił, iż Święty Apostoł i Ewangelista Jan Teolog  kładł szczególny nacisk na Przykazanie Miłości. Darem miłości braterskiej chrześcijanin powinien dzielić się ze wszystkimi, miłość jest nieodzowna w wypełnianiu przykazań bożych. Kaznodzieja zwrócił uwagę na  aktualność ewangelii w dzisiejszym  świecie, oraz na istotną rolę pracy z najmłodszymi, którzy wychowani w prawdziwej prawosławnej wierze z czasem stają się twardym fundamentem cerkwi, niczym Jan Teolog, który był najmłodszym spośród dwunastu apostołów a zarazem został jednym z czterech ewangelistów. Po zakończeniu Boskiej liturgii odbył się uroczysty molebień, podczas którego duchowieństwo wraz z rzeszą wiernych modliło się o Boże błogosławieństwo dla wszystkich zebranych oraz wszystkich prawosławnych chrześcijan. Uroczystości zakończono odśpiewaniem Mnoholetstwija dla Jego Eminencji SAWY  Prawosławnego  Metropolity Warszawskiego i całej Polski, dala wszystkich biskupów oraz wszystkich zebranych wiernych. Następnie wicedziekan ks. Mitrat prot. Sergiusz Korch w imieniu przybyłego duchowieństwa podziękował proboszczowi parafii za trud, który niesie w codziennym życiu, oraz złożył najserdeczniejsze życzenia wielu lat pełnych Bożej miłości i pomocy. Na koniec uroczystości ks. prot. Jan Kazimiruk podziękował przybyłemu duchowieństwu, przedstawicielom władz oraz wiernym, za przybycie i uczestnictwo w uroczystościach.

Autor: Ks. Jan Kazimiruk

Zdjęcia: Adrian Kazimiruk