Święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Białowieży

dav

W dniu 1/14 października przypada w kalendarzu cerkiewnym święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Święto to jest uroczyście obchodzone w wielu podlaskich parafiach, w tym w parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży. Świąteczne uroczystości w dzień święta rozpoczęto odczytaniem akatystu, w którym wychwalano Przenajświętszą Bogurodzicę. O godz. 10:00 sprawowano św. Liturgię, której przewodniczył ks. mitrat Jan Romańczuk z parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce. Przy stole eucharystycznym modliło się jeszcze sześciu kapłanów: ks.ks. mitrat Sergiusz Korch – proboszcz parafii, prot. Mikołaj Kalina, prot. Jan Kazimiruk, prot. Marek Jurczuk, ks. Rafał Wawreniuk, ks. Michał Markiewicz i ks. diakon Marek Łopatiuk. Po przeczytanej perykopie ewangelicznej ze słowem do wiernych zwrócił się ks. prot. Marek Jurczuk, który w przystępny sposób wytłumaczył genezę i istotę dzisiejszego święta. Odniósł się do wydarzenia, które miało miejsce w jednej z konstantynopolitańskich cerkwi, kiedy to Bogurodzica roztoczyła swój omoforion nad ludem znajdującym się w świątyni. Kaznodzieja zwrócił uwagę na rolę Matki Bożej w dziejach zbawienia rodu ludzkiego. Wskazał, że w aspekcie ogólnym Bogurodzica jest matką wszystkich nas, a szczególnie tych, którzy gorliwie modlą się do Niej. Na zakończenie miała miejsce tradycyjna procesja dookoła cerkwi, ku czemu dopisała bardzo dobra pogoda. Następnie głos zabrał ks. mitrat Sergiusz Korch, który podziękował wszystkim za modlitwę i możliwość wspólnego wychwalania Przenajświętszej Bogurodzicy.

Autor: ks. Rafał Wawreniuk

Zdjęcia: ks. Marek Jurczuk, autor