Biskup Hajnowski wziął udział w uroczystościach święta Opieki Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim

Tradycją stało się wśród mieszkańców Bielska Podlaskiego i okolic, że w dniach 13 i 14 października zbierają się w cerkwi Opieki Matki Bożej w dniu jej święta parafialnego. Zbierają się tłumnie, przynosząc swoje troski oraz prośby skierowane do Matki Bożej, opiekunki i orędowniczki wszystkich wierzących, oczekując pomocy i wsparcia. W tym roku obchody święta Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim miały szczególny charakter. Przebywający z wizytą w Polsce, Jego Ekscelencja arcybiskup Chryzostom z Brazylii, przewodniczył świątecznym nabożeństwom. Arcybiskupowi Chryzostomowi w czasie wizyty towarzyszył biskup hajnowski Paweł, którzy z miejscowym hierarchą, arcybiskupem bielskim Grzegorzem modlili się  w murach tutejszej parafii. W przeddzień święta, przed całonocnym czuwaniem hierarchów przywitały dzieci, starosta cerkiewny oraz proboszcz parafii ks. mitrat  Jan Szmydki. Arcybiskup Chryzostom nie ukrywał radości, kiedy widział tłumy wiernych. Na nabożeństwo przybyło również wielu duchownych. Śpiewał chór parafialny. W dzień święta o godzinie 7:00 odprawiono pierwszą św. Liturgię. Następnie poświęcono wodę. Po powitaniu hierarchów, o godzinie 10:00 rozpoczęła się główna św. Liturgia. Kazanie wygłosił ks. mitrat Jan Barszczewski, który przybliżył życie Bogurodzicy i pokrótce przedstawił historię wydarzenia, kiedy Matka Boża ukazała swoja opiekę nad mieszkańcami Konstantynopola. Po Liturgii odbyła się świąteczna procesja, po której zabrał głos arcybiskup Chryzostom, opowiadając o życiu Cerkwi w Brazylii: „Nasza Cerkiew prowadzi misję wśród mieszkańców Brazylii. Misja oznacza głoszenie prawdy Prawosławia wiernym w Brazylii, którego nie było wcześniej w Brazylii. Brazylia była ziemią Indian i została skolonizowana przez Portugalczyków, którzy przynieśli tu wyznanie rzymskokatolickie. Obecnie w naszym kraju żyje wielu emigrantów z różnych prawosławnych państw, takich jak Rosja czy Grecja. Jest też wielu prawosławnych Arabów. Nasza misja polega na tym, aby głosić wiarę w Chrystusa rdzennym mieszkańcom Brazylii, ponieważ świątynie emigrantów skupione są wyłącznie na tej ludności. Dużą trudnością dla duchownych jest odległość. Odległość między Rio de Janeiro i Recife, czyli między katedrą i konkatedrą wynosi 3 tysiące kilometrów. Powoli i cierpliwie budujemy Prawosławie wśród Brazylijczyków. Posiadamy jeden monaster, sześć parafii. Obecnie prowadzimy pięć misji. Przetłumaczyliśmy na język portugalski wszystkie księgi liturgiczne. Jest jeszcze dużo do zrobienia, ale odczuwamy i doświadczamy pomocy Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego”. Na zakończenie proboszcz parafii ks. mitrat Jan Szmydki, dziękując wszystkim zebranym, podarował dostojnemu gościowi  ikonę Matki Bożej Kazańskiej.

Autor: ks. Krzysztof Wojcieszuk

Zdjęcia: Autor, irena Łozowik