Pielgrzymka do Kijowa

W dniach 17-20.10.2019r. z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i Całej Polski odbyła się autokarowa pielgrzymka z parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach do Kijowa. W czwartkowe popołudnie 17.10.2019r. grupa niemal 50 osób spotkała się w cerkwi Zaśnięcia NMP w Dubinach, aby uczestniczyć w molebnie poprzedzającym daleką podróż do Kijowa. Po modlitwie w cerkwi około godziny 18.00 wyruszyliśmy w kierunku przejścia granicznego w Dorohusku. Pierwszym punktem pielgrzymki był przyjazd do Żeńskiego Monasteru Pokrowskiego w Kijowie, gdzie dotarliśmy w piątkowe (18.10.2019r.) popołudnie. Na miejscu zostaliśmy oprowadzeni po terenie Monasteru przez jedną z sióstr oraz zjedliśmy obiad. Następnie udaliśmy się na rejs statkiem po Dnieprze. Widok Kijowa, w szczególności Świętej Kijowo-Pieczerskiej Ławry, z perspektywy pasażera statku płynącego po Dnieprze na pewno na długo pozostanie w pamięci pielgrzymów. Ostatnim punktem dnia był przejazd do hotelu, gdzie wszyscy w komfortowych warunkach mogliśmy odpocząć po podróży oraz nabrać sił na kolejny dzień. W sobotni poranek 19.10.2019r. po śniadaniu wyruszyliśmy do Świętej Kijowo- Pieczerkiej Ławry. Na miejscu weszliśmy do cerkwi Uspieńskiej, w której trwała właśnie Święta Liturgia. Następnie mieliśmy możliwość odwiedzenia kolejnych cerkwi znajdujących się na terenie Ławry. Kolejnym punktem tego dnia, na który czekali wszyscy pielgrzymi, było wejście do znajdujących się pod ziemią bliższych i dalszych pieszczer, w których modlili się kiedyś mnisi Kijowo-Pieczerskiej Ławry. W pieszczerach pokłoniliśmy się złożonym tam relikwiom. Po pobycie w Ławrze udaliśmy się do cerkwi Św. Eliasza, znajdującej się w miejscu, w którym w roku 988 odbył się chrzest Rusi. Dalsza część dnia to wizyta w cerkwi p.w. 12 Apostołów oraz w Międzyparafialnym Centrum Kultury Prawosławnej „Apostołowie”, gdzie spotkał nas proboszcz parafii ks. Mikołaj, który oprowadził i zapoznał nas z działalnością Centrum. W tym miejscu ugoszczono nas obiadem. Po posiłku mieliśmy możliwość obejrzenia pomieszczeń, w których znajduje się ”niedzielna” szkoła dla dzieci prowadzona przez Międzyparafialne Centrum Kultury Prawosławnej „Apostołowie”. Jak się później dowiedzieliśmy, jest to jedna z najlepszych szkół niedzielnych w Kijowie. Następnie udaliśmy się do Monasteru Świętej Trójcy – Kitajewskij Monastyr (XVIII w.). Naszą uwagę zwróciło to, że na terenie monasteru znajdują się prywatne domy mieszkańców Kijowa. Ponadto na terenie monasteru rośnie 400-letni kasztan, z nasion którego zostały posadzone wszystkie kasztany w Kijowie. W godzinach wieczornych dotarliśmy do hotelu na odpoczynek. Około godziny 22.40 miejscowego czasu udaliśmy się ponownie w podróż do Świętej Kijowo-Pieczerskiej Ławry. O północy w jednej z cerkwi znajdujących się w pieszczerach rozpoczęła się Święta Liturgia, w której uczestniczyliśmy. Wielu pielgrzymów przystąpiło do sakramentu spowiedzi i Priczastija. W pamięci tych osób zapewne na długi czas pozostanie to, że spowiedź odbywała się na relikwiach jednego z mnichów. Jak się później dowiedzieliśmy w Św. Liturgii sprawowanej w cerkwiach znajdujących się w pieszczerach uczestniczą zazwyczaj tylko mnisi Ławry. Po zakończeniu Liturgii, około godz. 2.00 dotarliśmy do hotelu. W niedzielny poranek 20.10.2019r., po śniadaniu, około godziny 9.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Po drodze zwiedziliśmy jeszcze żeński monasteru w Korcu. Po kilkunastu godzinach podróży, około godziny 1.00 dotarliśmy bezpiecznie do Dubin. Dziękujemy ks. Andrzejowi Busłowskiemu, proboszczowi parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach za zorganizowanie pielgrzymki oraz opiekę podczas jej trwania. Ponadto dziękujemy osobom prowadzącym Międzyparafialne Centrum Kultury Prawosławnej „Apostołowie” w Kijowie, Pani Ałłie Medweckiej wraz z mężem, którzy pomogli w organizacji naszej pielgrzymki oraz byli naszymi przewodnikami podczas pobytu w Kijowie. Pielgrzymka do Kijowa na długo pozostanie w naszych duszach i pamięci.

Autor: Monika Janowska

Zdjecia : ks. Andrzej Busłowski, Agnieszka Panasiuk Kaczoch