Biskup Hajnowski przewodniczył uroczystościom w Czyżach

W dniu 14 listopada Cerkiew Prawosławna wspomina pamięć świętych darmo leczących cudotwórców Kosmy i Damiana, żyjących na przełomie III i IV wieku w Azji Mniejszej. W dniu święta czyżowską parafię odwiedził Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Dostojnego Władykę przed cerkwią parafialną przywitały dzieci, młodzież, harcerze oraz władze samorządowe w osobach Przewodniczącej Rady Gminy, Pani Krystyny Gawryluk oraz Wójta Gminy Czyże, Pana Jerzego Wasiluka. W świątyni Jego Ekscelencję przywitał proboszcz czyżowskiej parafii, ks. Mitrat Jerzy Kulik. O godz. 10:00 Władyka Paweł w asyście księży gości i miejscowego duchowieństwa sprawował Boską Liturgię. W homilii Władyka nawiązał do treści odczytanego podczas Liturgii listu apostolskiego św. Pawła do Koryntian wskazując na dar uzdrawiania, który otrzymali i darmo przekazywali święci Kosma i Damian oraz na naukę płynącą z działalności świętych i jej aktualność w dzisiejszych czasach. Po św. Liturgii odsłużony został molebien, po którym Jego Ekscelencja, Biskup Hajnowski Paweł wraz z duchowieństwem oraz zebranymi wiernymi udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach, gdzie z błogosławieństwa Władyki Pawła została otwarta wystawa o dziejach Parafii Prawosławnej w Czyżach. Autorem wystawy jest Pan Jerzy Cybuliński, który zaprezentował fotografie ze zbiorów ks. Mitrata Włodzimiera Cybulińskiego, który był proboszczem Czyżowskiej parafii w latach 1965-1988. Wystawa jest niewątpliwie wartościową i wzruszającą spuścizną kulturową i duchową przedstawioną na starej fotografii.

Wystawę w GOK w Czyżach można zwiedzać do 15 grudnia bieżącego roku w następujących dniach:

Poniedziałek – w godz. 8:00 – 15:00

Wtorek – w godz. 8:00 – 19:00