Biskup Hajnowski wziął udział w Walnym Zgromadzeniu BMP Diecezji Warszawsko – Bielskiej

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski w dniu 9 listopada br., odbyło się Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko – Bielskiej. Tegoroczne zgromadzenie odbyło się w Parafii Prawosławnej św. Archanioła Michała w Orli. Spotkanie młodzieży rozpoczęto św. Liturgią w orlańskiej cerkwi, której przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł Biskup Hajnowski w asyście proboszcza miejscowej parafii oraz przybyłego duchowieństwa. Podczas sprawowanej Liturgii wznoszono modlitwy do Trójjedynego Boga, by błogosławił oraz umocnił przez łaskę Świętego Ducha wszystkich uczestników zgromadzenia. Na zakończenie św. Liturgii w imieniu Jego Eminencji metropolity Sawy głos zabrał Jego Ekscelencja arcybiskup Grzegorz, który przekazał arcypasterskie błogosławieństwo zwierzchnika naszej Cerkwi, metropolity Sawy duchowieństwu i młodzieży uczestniczącej w tegorocznym zgromadzeniu. „Jego Eminencja pragnie podkreślić – mówił arcybiskup Grzegorz – że we współczesnym świecie progres, postęp cywilizacyjny, w którym nie ma miejsca dla Boga, prowadzi człowieka wyłącznie do regresu. Rozwijając tą myśl Jego Ekscelencja dodał, że: liberalizm, który przenika współczesnego człowieka w swoim centrum stawi nie Boga i w tym zawiera się cała tragedia życia ludzkiego, ponieważ człowiek jest prawdziwie szczęśliwy dopiero wtedy, gdy uświadomi sobie, że w centrum jego życia jest Bóg. Potwierdzając te swe słowa arcybiskup Grzegorz przytoczył świadectwo apostoła Pawła, który mówi: „żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus“. Cytując za św. Grzegorzem z Nyssy, arcybiskup konkludował, że nie można nazwać człowieka mądrym, jeżeli nie przenika do przyszłości i nie próbuje będąc na ziemi szukać życia przyszłego wieku. Kolejnym punktem Walnego Zgromadzenia były obrady oraz wybory uzupełniające do Zarządu BMP Diecezji Warszawsko – Bielskiej. W tej części zgromadzenia udział wzięli Ich Ekscelencje: arcybiskup Grzegorz, biskup Paweł, biskup Warsonofiusz oraz duchowi opiekunowie  i delegowana młodzież z diecezji. Przewodnicząca BMP Diecezji Warszawsko – Bielskiej, Gabriela Nowaszewska odczytała sprawozdanie za ostatni rok działalności zarządu diecezjalnego, w którym wymieniła osiągnięcia i wskazała nowe możliwości pracy z młodzieżą. Następnie Walne Zgromadzenie przyznało absolutorium pracy zarządu. Odbyły się wybory uzupełniające członków Zarządu BMP, po których miała miejsce dyskusja nad dalszymi kierunkami rozwoju bractwa. Wspólnie spędzony czas pozwolił na lepszą integrację młodzieży oraz wymianę doświadczeń wśród duchownych, którzy na co dzień zajmują się trudną i wymagającą pracą z młodzieżą.

Autor: ks. Adam Dzienisiuk

Zdjęcia: bmpdwb