Świętego Dymitra Sołuńskiego w Hajnówce

Już po raz dwudziesty czwarty parafia św. Wielkiego Męczennika Dymitra Sołuńskiego w Hajnówce uroczyście wspominała liturgicznie swojego niebiańskiego opiekuna. W tym roku uroczystości miały podniosły charakter, gdyż hajnowską ziemię odwiedził Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paisjusz, Arcybiskup Przemyski i Gorlicki, a także Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. W wigilię święta, 7 listopada, sprawowano nabożeństwo Całonocnego Czuwania. Przed świątynią dostojnych hierarchów spotkała młodzież z bractwa działającego przy parafii. Natomiast w progu cerkwi biskupów przywitał starosta cerkiewny, a w samej świątyni proboszcz i budowniczy cerkwi – ks. mitrat Jerzy Ackiewicz. W dzień święta, 8 listopada, nabożeństwa rozpoczęły się o godzinie 8:00 odczytaniem akatystu do św. Dymitra, a zaraz po nim dokonano małego poświęcenia wody. Na tegoroczne uroczystości świąteczne przybyli także pielgrzymi z soboru Świętej Trójcy i hajnowskiej parafii św. Jana Chrzciciela. Półtoragodzinny marsz ulicami miasta był wyrazem szczególnej czci, którą mieszkańcy Hajnówki darzą św. Dymitra. O godzinie 9:45 miało miejsce spotkanie abpa Paisjusza i bpa Pawła. Dostojnych hierarchów naszej Cerkwi przed świątynią przywitały władze Hajnówki w osobie starosty powiatu pana Andrzeja Skiepko i burmistrza miasta pana Jerzego Siraka. Tego dnia przy Ołtarzu Pańskim modliło się ponad dwudziestu duchownych. Homilię wygłosił abp Paisjusz, który podkreślił rolę, którą pełni św. Dymitr w życiu każdego chrześcijanina. Władyka powiedział: „Święty Dymitr zebrał nas dzisiaj w murach tej świątyni, jak patron tej świątyni i tego miejsca, jako patron Hajnówki, ale przede wszystkim jawi się on patronem wszystkich ludzi, którzy noszą w swoim sercu Boga”. Arcybiskup Paisjusz przybliżył zebranym wiernym żywot św. Dymitra, którego osoba jest przykładem prawidłowego życia, a jego męczeńska śmierć stanowi fundament, na którym powinniśmy budować naszą wiarę. „Prawdziwa chrześcijańska życiowa droga, której wyrazistym przykładem jest św. Dymitr, nie ukazuje się w pięknie tego świata, ale w krzyżu. Przez krzyż, przez cierpienie, męczeńską śmierć możemy osiągnąć Królestwo Niebiańskie, które zdobywa się tylko poprzez trud i krzyż” – podkreślił arcypasterz. Po św. Liturgii miała miejsce tradycyjna procesja dokoła cerkwi, w trakcie której wznoszono modlitwy za zmarłych i żywych. Po niej głos zabrał abp Paisjusz, dziękując za zaproszenie na tegoroczne świąteczne uroczystości. Następnie władyka Paweł, jako hajnowski biskup, podziękował władyce Paisjuszowi za przybycie i możliwość wspólnej modlitwy. Na koniec do zebranych zwrócił się ks. mitrat Jerzy Ackiewicz, który w ciepłych słowach podziękował obu hierarchom za przybycie. Ksiądz Jerzy wyraził także swoją wielką radość z powodu wielkiej ilości wiernych, którzy wypełnili po brzegi świątynię.

Autor: ks. Rafał Wawreniuk

Zdjęcia: Autor