Autokarowa pielgrzymka uczniów hajnowskich szkół średnich do Poczajowa i Lwowa

W dniach 14-18 listopada br. z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity  Warszawskiego i Całej Polski Sawy odbyła się autokarowa pielgrzymka młodzieży – uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 2 i Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Hajnówce do Ławry Poczajowskiej na Ukrainie. Uczniowie pod opieką ks. Andrzeja Busłowskiego, pana Eugeniusza Saczko, pani Lilli Busłowskiej i pani Agnieszki Kaczoch – Panasiuk zwiedzili Krzemieniec – miasto, w którym urodził się i tworzył  Juliusz Słowacki, oraz Monaster Bohojawleński. Następnie udali się  do Onyszkowic, gdzie znajduje się źródło św. Anny. Tam wielu uczniów zanurzyło się w Istoczniku Św. Anny. Następnie wszyscy weszli na  Bożą Górę, by tam wśród szumiących drzew i otaczającej przyrody zanurzyć się w modlitwie w kilku otwartych świątyniach. W godzinach popołudniowych( 15.11.) wszyscy dotarli do Poczajowa i zakwaterowali się w hotelu monasterskim. W Ławrze Poczajowskiej młodzież wzięła udział  w porannych i wieczornych nabożeństwach,  wszyscy podeszli do Poczajowskiej ikony Bogurodzicy, przyłożyli się do śladu stopki Matki Bożej odbitej na skale oraz relikwiom św. Hioba i św. Amfiłochiusza. Weszli również do groty, w której żył i modlił się św. Hiob. W sobotę (16.11.) uczniowie zwiedzili Lwów. Zobaczyli  tam Stary Rynek, Prospekt Swobody, Operę oraz Katedrę Ormiańską. W niedzielę (17.11.) wszyscy uczestniczyli w głównej Św. Liturgii, a po niej odwiedzili skit Św. Ducha oraz cmentarz monasterski. W poniedziałek, po liturgii, uczniowie udali się w drogę powrotną i około godz. 20:00 wszyscy szczęśliwie wrócili do Hajnówki . Pełni sił duchowych z niecierpliwością czekamy na kolejne pielgrzymki !!!

Autor: Daria Adamczuk kl. I LO

Zdjęcia: ks. Andrzej Busłowski, Agnieszka Kaczoch-Panasiuk