Biskup Hajnowski przewodniczył uroczystościom ku czci Archanioła Michała w Wólce Wygonowskiej

Dnia 21 listopada Cerkiew prawosławna wspomina pamięć św. Arcystratega Michała i wszystkich Mocy Niebios. Jest to święto patronalne parafii w Wólce Wygonowskiej. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się całonocnym czuwaniem w przeddzień święta. W dniu święta św. Liturgię poprzedził akatyst do św. archanioła Michała, po którym duchowieństwo i wierni oczekiwali na spotkanie biskupa hajnowskiego Pawła. Hierarchę u progu świątyni spotykali przedstawiciele rady parafialnej i młodzież oraz proboszcz parafii ks. mitrat Leon Sajewicz. z przybyłym duchowieństwem. Po czytaniu ewangelicznym, kazanie wygłosił biskup Paweł, wskazując na hierarchię świata anielskiego, cechy jakimi Stwórca obdarzył poszczególne triady, a także relacje jakie zachodzą między ludźmi, a światem duchowym. Hierarcha szczególnie zaakcentował to, iż człowiek na wzór aniołów powinien starać się zbliżyć do Boga i z tej bliskości Boga w swoim życiu czerpać duchową radość. Świąteczne uroczystości zakończyły się doksologią. Na koniec biskup Paweł jeszcze raz zwrócił się do zebranych wiernych, dziękując za przybycie, powitanie i wspólną modlitwę, a także złożył życzenia wszystkim solenizantom noszącym imiona archaniołów. Swoją radość i wdzięczność wyraził także proboszcz parafii, ks. mitrat Leon Sajewicz, dziękując biskupowi za przewodniczenie uroczystościom i pouczające kazanie. Słowa wdzięczności proboszcza popłynęły także do zebranych wiernych, w tym szczególne, do fundatorów nowej pisanej ikony przedstawiającej św. archanioła Michała.

Autor: ks. Dawid Romanowicz

Zdjęcia: ks. Paweł Kuczyński