40. lat arcypasterskiej posługi metropolity Sawy

24 listopada br., w warszawskiej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny uroczyście obchodzono czterdziestą rocznicę święceń biskupich, Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Decyzją Soboru Biskupów z 16 listopada 1979 roku, ówczesny przełożony monasteru św. Onufrego w Jabłecznej, archimandryta Sawa, został wybrany na owdowiałą po śmierci błogosławionej pamięci arcybiskupa Jerzego Korenistowa, katedrę biskupów łódzkich i poznańskich. Obrzęd mianowania biskupa odbył się 24 listopada 1979 roku w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie, zaś następnego dnia pod przewodnictwem Jego Eminencji metropolity Bazylego miała miejsce chirotonia biskupia archimandryty Sawy. Czterdzieści lat później, również w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie, Jego Eminencja Wielce Błogosławiony metropolita Sawa, przewodniczył św. Liturgii. Hierarsze asystowali wszyscy członkowie Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz metropolita smoleński Izydor wraz z duchowieństwem. Po Liturgii odsłużone zostało nabożeństwo dziękczynne, w trakcie którego dziękowano Bogu za minione lata życia Jego Eminencji, lata służby Bogu i ludziom. Proszono o zdrowie, siły fizyczne oraz błogosławieństwo na kolejne lata życia i oddanej służby Arcypasterza. Po Liturgii okolicznościowe przemówienie,  wygłosił Jego Eminencja metropolita Sawa, podkreślając ważną rolę warszawskiej katedry w swoim życiu. W  imieniu Soboru Biskupów życzenia złożył Jego Ekscelencja arcybiskup Abel, który podkreślił liczne i nieocenione zasługi metropolity Sawy dla Cerkwi prawosławnej w Polsce, jak również w kontaktach między lokalnymi Cerkwiami prawosławnymi.

Autor: ks. Łukasz Koleda

Zdjęcia: Jarosław Charkiewicz