Biskup Hajnowski przewodniczył rekolekcjom bożonarodzeniowym duchowieństwa Dekanatu Narewskiego

W dniu 5 grudnia br. z błogosławieństwa Jago Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, w Parafii Prawosławnej Opieki Matki Bożej w Puchłach, odbyły się rekolekcje wraz z konferencją duchowieństwa Dekanatu Narewskiego Diecezji Warszawsko – Bielskiej. Tuż przed godziną 8.00 zebrało się duchowieństwo, aby przystąpić do sakramentu spowiedzi. O godzinie 9.00 rozpoczęła się św. Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł Biskup Hajnowski. Okolicznościowe kazanie wygłosił proboszcz parafii prawosławnej w Trześciance, ks. prot. Marek Wasilewski, który zwrócił uwagę na istotę pokuty w sakramencie spowiedzi, jak ważna jest Eucharystia w życiu każdego chrześcijanina. Kaznodzieja przypomniał, że będąc pielgrzymami na tej ziemi, podążamy do Królestwa Niebiańskiego. Każdy z nas stanie przed obliczem Stwórcy i odpowie za swe postępowanie. W trakcie nabożeństwa śpiewał Miron Korowaj. Na zakończenie św. Liturgii ze słowem zwrócił się biskup Paweł, który podkreślił jak ważne jest przygotowanie duchowe do spotkania młodzieńca Chrystusa, który zstąpił z niebios, aby zbawić ludzkość.  Nawiązał do święta Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni, które wprowadza nas do zbliżających się świąt, iż od tego czasu słyszymy hymny i kolędy Bożego Narodzenia. Po św. Liturgii miała miejsce dekanalna konferencja, w trakcie której ks. prot. Bogumił Korniluk, wikariusz  parafii prawosławnej w Narwi, wygłosił referat na temat  „ Działanie upadłych Aniołów na ludzi ”. Referat wzbudził wśród słuchaczy ożywioną dyskusję, następnie poruszono sprawy „różne” dotyczące cerkwi i dekanatu. Podsumowując konferencję dekanalną Jego Ekscelencja biskup Paweł podziękował za prelekcję, zaś duchowieństwu za czynny udział w spotkaniu. Życzył wszystkim błogosławionych, zdrowych, radosnych świąt Narodzenia Chrystusa.

Autor: ks. prot. Marek Wasilewski

Zdjęcia: Autor