Koncert Chóru Duchowieństwa dla Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Z inicjatywy rektora Politechniki Białostockiej prof. Lecha Dzienisa w ramach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w hajnowskim Soborze Św. Trójcy w dniu 5 grudnia 2019 r. obył się uroczysty koncert śpiewu cerkiewnego w wykonaniu Chóru Duchowieństwa Diecezji Warszawsko – Bielskiej. Politechnika Białostocka, która w 2019 roku obchodzi jubileusz 70-lecia działalności, jest gospodarzem grudniowego posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni w Polsce. Konferencja podejmuje działania prowadzące do stworzenia efektywnego i zintegrowanego systemu edukacji w naszym kraju oraz działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, nauki i kultury. Okolicznościowego koncertu wysłuchało blisko 150 przedstawicieli uczelni z całego kraju. Chór duchowieństwa zaprezentował program, na który składały się utwory Św. Liturgii, całonocnego czuwania, Wielkiego Postu, Paschy i inne pieśni religijne. Gościnnie z chórem wystąpił, solista Teatru Wielkiego – Pan Michał Skiepko. Koncert został przyjęty niezmiernie ciepło przez słuchaczy, z których większość miała po raz pierwszy kontakt ze śpiewem cerkiewnym i Prawosławiem. Spotkanie zakończono pozdrowieniami i życzeniami Mnogaja Leta w trzech językach.

Autor: ks. Marek Maciuka

Zdjęcia: Jakub Tomasz Gwiazdowski