Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego w hajnowskim Soborze Świętej Trójcy

W dniach 26-27 września 2020 r. w hajnowskim soborze Św. Trójcy uroczyście obchodzono święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Tegorocznym świąteczny uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. W wigilię święta podczas nabożeństwa Całonocnego Czuwania miało miejsce uroczyste wyniesienie Świętego Krzyża z ołtarza na środek cerkwi, gdzie przy śpiewie Hospodi pomiłuj,  Biskup Paweł dokonał ceremonialnego podwyższenia Krzyża Pańskiego na cztery strony świata. W trakcie boskiej Liturgii  homilię, przybliżającą historię święta oraz wyjaśniającą znaczenie krzyża w życiu prawosławnego chrześcijanina, wygłosił wikariusz hajnowskiej katedry – ks. dr Krzysztof Kuderski. Po zakończeniu św. Liturgii wszyscy zebrani w uroczystej procesji udali się na skrzyżowanie ul. Chemicznej i ul. Tamary Sołoniewicz, gdzie znajduje się najstarszy w Hajnówce przydrożny krzyż. Jego Ekscelencja Biskup Paweł wraz z duchowieństwem oraz zgromadzonymi wiernymi wznieśli usilną modlitwę w intencji wszystkich zjednoczonych w żywym organizmie Cerkwi Chrystusowej. Po zakończonej modlitwie do zebranych zwrócił się Biskup Paweł: Krzyż, który był narzędziem straszliwej kaźni i haniebnej śmierci, Pan nasz Jezus Chrystus uczynił narzędziem, którym zwyciężył śmierć, pokonał piekło i darował nam zmartwychwstanie. Każdemu krzyżowi winniśmy oddawać należny szacunek. Troska o krzyże takie jak ten, przed którym wznieśliśmy przed chwilą modlitwę, jest świadectwem naszej wiary. Dbajmy o przydrożne krzyże pielęgnując naszą historię i tradycję.

Autor i zdjęcia: ks. Mariusz Jurczuk