Święto Opieki Matki Bożej w Białowieży

W dniach 13 – 14 października br. uroczyście obchodzone jest święto Opieki Matki Bożej w parafii p/w św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży. W wigilię święta (13.10 – wtorek) odbyło się nabożeństwo całonocnego czuwania. W dzień święta (14.10 – środa) uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 akatystem ku czci Bogurodzicy, po którym sprawowana była św. Liturgia. Przewodniczył jej proboszcz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce – ks. mitrat Jan Romańczuk w asyście ks. mitrata Sergiusza Korcha, ks. Jerzego Charytoniuka, ks. Marka Drużby oraz ks. Jana Wołkowyckiego. W czasie Liturgii, po wysłuchaniu świątecznego fragmentu Ewangelii wg. Św. Łukasza, do zebranych wiernych, zwrócił się ks. Jerzy Charytoniuk. W swoim słowie skierowanym do wiernych przedstawił historię święta, oraz wyjaśnił znacznie Bogurodzicy w naszym życiu. Tradycyjnie Święta Liturgia zakończyła się uroczystą procesją wokół świątyni oraz modlitwą dziękczynną skierowaną do Przenajświętszej Bogurodzicy za zdrowie i pomyślność zebranych wiernych. Na zakończenie uroczystości ks. mitrat Jan Romańczuk, życzył wszystkim aby Matka Boża obejmowała wszystkich swoją opieką szczególnie w tym trudnym dla wszystkich okresie pandemii.  Do życzeń przyłączył się również proboszcz parafii, ks. mitrat Sergiusz Korch, który podziękował zebranemu duchowieństwu za przybycie i wspólną modlitwę, oraz zebranym wiernym którzy przyszli w tym dniu wznosić swoje modlitwy do Przenajświętszej Bogurodzicy.

Autor:

Ks. Piotr Trochimczuk