Święto Opieki Matki Bożej w Siemianówce

W dniu 14 września 2020 r. w Parafii Prawosławnej w Siemianówce uroczyście obchodzono święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy (Pokrow, Pokrowa). Jest to jesienne święto ustanowione na pamiątkę cudownego objawienia się Bogurodzicy świętemu Andrzejowi i jego uczniowi Epifaniuszowi w X wieku w świątyni w Błachernach, w Konstantynopolu, gdzie przechowywana była szata Matki Bożej. Ujrzeli oni modlącą się nad narodem i pokrywającą swoim szalem zebranych w cerkwi wiernych Bogurodzicę. Objawienie to napełniło nadzieją znajdujące się wówczas w trudnej sytuacji Imperium Bizantyjskie. Grabione przez Saracenów, rozrywane od środka waśniami nie tylko świeckimi, potrzebowało pomocy i konsolidacji. Uroczystości rozpoczęło Wsienoszcznoje Bdienije, które odprawiono w przeddzień święta. W dzień święta odprawiono Akatyst, a następnie sprawowana była Święta Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Warsonofiusz, Biskup Siemiatycki. Świętą Liturgię zakończyła uroczysta procesja wokół świątyni. Po uroczystościach, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Warsonofiusz, dokonał także wyświęcenia plebanii po zakończeniu remontu.

Autor i zdjęcia: Jerzy Szymaniuk