Uroczystości pogrzebowe ś. p. ks. Jana Prokopiuka

W dniach 16 – 17 listopada 2020 r. miały miejsce uroczystości pogrzebowe rezydenta parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie, wieloletniego wykładowcy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ks. mgr Jana Prokopiuka. W poniedziałkowy wieczór duchowieństwo, najbliżsi zmarłego oraz wierni w rodzinnej parafii, w Cerkwi Św. Ap. Jana Teologa uczestniczyli w modlitwie podczas celebrowanej Panichidy. Po zakończeniu nabożeństwa, dziekan hajnowski ks. Mitrat Michał Niegierewicz przedstawił historię życia o. Jana w posłudze Cerkwi. W dniu pogrzebu we wtorek św. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Po jej zakończeniu, przed rozpoczęciem obrzędu pogrzebu, biskup Paweł skierował do zebranych słowa, w których przypomniał drogę służby ks. Jana. Jego Ekscelencja podkreślił, iż śp. ojciec Jan swoje życie zawodowe poświęcił teologii, Bogu, swoją edukację od seminarium poprzez studia teologiczne w Warszawie, funkcję referenta, sekretarza Kancelarii Arcybiskupa Wrocławskiego  i Szczecińskiego, stypendia w Niemczech, Szwajcarii, wypełnił pracą w Katedrze Prawosławnej Egzegezy Pisma Świętego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Ojca Jana wszyscy znali jako ulubionego wykładowcę, który zawsze przekazywał swoją wiedzę rzetelnie, był człowiekiem sumiennym. Ostatnie lata spełniły jego marzenia, przyjął święcenia diakońskie i kapłańskie, modlił się za bliskich, za cały świat. W imieniu rektora Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej za pracę o. Jana w wychowaniu i kształceniu przyszłych pokoleń, podziękował Dziekan Wydziału Teologicznego dr hab. Jerzy Ostapczuk, prof. ChAT, który podkreślił, iż ks. Jan Prokopiuk na stanowisku starszego wykładowcy nauczał prawie 30 lat, aż do śmierci. Trumna z ciałem o. Jana została przeniesiona Krestnym Chodem przez duchownych i złożona obok cerkwi Św. Ap. Jana Teologa w Nowoberezowie.

Wiecznaja pamiat’ Ojcze Janie !

Autor: Ks. protodiakon Marek Maciuka

Zdjęcia: Adrian Kazimieruk