Biskup hajnowski Paweł przewodniczył uroczystościom ku czci Świętej Wielkiej Męczennicy Katarzyny w Zaleszanach

Zgodnie z kalendarzem liturgicznym naszej Cerkwi, w dniu siódmego grudnia, czczona jest pamięć św. Wielkiej Męczennicy Katarzyny. Jak co roku szczególnie uroczyście przeżywa się to wydarzenie w Żeńskim Domu Zakonnym w Zaleszanych, którego św. Katarzyna jest niebiańską patronką. Nabożeństwom Całonocnego Czuwania oraz nocnej św. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielbniejszy Andrzej, Biskup Supraski. Głównej Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski w asyście przybyłego duchowieństwa. Chórem dyrygowała przełożona Domu Zakonnego w Zaleszanach ihumenia Katarzyna (Niczyporuk). Po odczytaniu ewangelicznej perykopy, biskup Paweł wygłosił pouczającą homilię, w której odnosząc się do żywota świętej Katarzyny podkreślił m. in. fakt, iż sensem życia chrześcijanina powinno być dążenie do duchowej doskonałości. W naszym codziennym życiu potrzebujemy niebiańskiego orędownictwa świętych, potrzebujemy ich pomocy. Po zakończeniu św. Liturgii biskup Paweł wraz z duchowieństwem oddali uwielbienie ikonie święta oraz relikwiom św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wzniesione również zostały usilne modlitwy za wszystkich ofiarodawców i tych którzy wnoszą wkład w budowę nowej monasterskiej cerkwi, której zarys murów można już podziwiać. Na koniec biskup Paweł, przekazał wiernym arcypasterskie błogosławieństwo oraz świąteczne pozdrowienia od Jego Eminencji metropolity Sawy.

Autor: Rafał Jurczuk

Zdjęcia: Michał Dziewiatowski