Rekolekcje bożonarodzeniowe duchowieństwa Dekanatu Hajnowskiego

W dniach 10 – 11 grudnia 2020 r., z błogosławieństwa Jago Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, w parafii prawosławnej p/w Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Czyżach odbyły się rekolekcje duchowieństwa Dekanatu Hajnowskiego Diecezji Warszawsko – Bielskiej. We czwartek, w godzinach wieczornych, duchowni przystąpili do sakramentu spowiedzi.  W piątek o godzinie 900 rozpoczęła się św. Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Podczas Liturgii kazanie wygłosił ks. prot. Aleksander Kulik, proboszcz parafii p/w Wniebowstąpienia Pańskiego w Orzeszkowie. Po zakończeniu św. Liturgii do zebranych zwrócił się Jego Ekscelencja Biskup Paweł. W swoim słowie przypomniał m. in. o tym, iż Post Filipowy ma za zadanie przygotować nas do godnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Cerkiew Chrystusowa poprzez święte sakramenty Pokuty i Eucharystii daje nam możliwość oczyszczenia swego umysłu, serca i sumienia. W ten sposób pomaga nam w realizacji tego zadania. Duchowni nie mogą zapominać o odpowiedzialności, która na nich spoczywa. Należy troszczyć się i prowadzić wiernych poprzez post. Mobilizować ich do regularnego i świadomego przeżywania świętych sakramentów. Biskup Paweł podziękował duchowieństwu i wiernym za wspólną Świętą Eucharystię, spowiednikom za sumienne wypełnienie powierzonych im obowiązków. Jego Ekscelencja wyraził nadzieję, iż dzięki gorliwej modlitwie i cielesnej wstrzemięźliwości uda się ochronić otrzymaną, w czasie Eucharystii świętość. W spokoju przeżyć post, aby po jego zakończeniu w zdrowiu i duchowej radości przeżywać Boże Narodzenie.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: ks. Piotr Kamieński, ks. Paweł Filinowicz, autor