Święta Obrzezania Pańskiego oraz św. Bazylego Wielkiego w Hajnówce

W ósmym dniu po Bożym Narodzeniu Cerkiew Prawosławna przeżywa święto Obrzezania Pańskiego, które związane jest z nadaniem nowonarodzonemu Zbawicielowi imienia. W tym dniu wspomina się także pamięć św. Bazylego Wielkiego, Arcybiskupa Cezarei Kapadockiej. Zgodnie z kalendarzem juliańskim jest to również pierwszy dzień Nowego Roku.  W dniach 13 – 14 stycznia 2021 r. uroczystym nabożeństwom w hajnowskim soborze św. Trójcy przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Podczas św. Liturgii, po odczytaniu fragmentu św. Ewangelii, świąteczne kazanie wygłosił ks. dr Krzysztof Kuderski.  Po zakończeniu św. Liturgii miał miejsce Noworoczny Molebien zwieńczony śpiewem Mnogoletstwija w intencji Hierarchów, Ojczyzny oraz wszystkich Boga miłujących ludzi. Na koniec do zebranych zwrócił się ze słowem Biskup Paweł. Jego Ekscelencja przypomniał teologiczne znaczenie każdego z trzech świątecznych wydarzeń, które przeżywamy w tym wyjątkowym dniu. Podziękował wszystkim za wspólną modlitwę, życząc Bożego błogosławieństwa oraz wszelkiej pomyślności na każdy dzień Nowego Roku.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Marcin Bołtryk, autor