Przybycie ikony z relikwiami św. męcz. młodzieńca Gabriela do parafii w Dubinach

Wtorek 9 lutego 2021 r. był dla parafii Zaśnięcia NMP w Dubinach dniem wyjątkowym. W parafialnej cerkwi z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i Całej Polski i błogosławieństwa Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego spoczęła cząsteczka relikwii św. męcz. młodzieńca Gabriela umieszczona w jego ikonie. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2020 r., dzieci z chóru dziecięcego działającego przy dubińskiej parafii, wyruszyły po świątecznej Liturgii, aby wychwalać w kolędach Nowonarodzonego Zbawiciela. Zebrane za kolędowanie ofiary zostały przeznaczone na zakup do cerkwi parafialnej ikony patrona dzieci i młodzieży – św. męcz. młodzieńca Gabriela. I właśnie we wtorek, nie zważając na śnieżycę, duchowieństwo, najmłodsi parafianie z Dubin wraz z rodzicami udali się na pielgrzymkę autokarową do Soboru św. Mikołaja w Białymstoku, aby uczestniczyć w akatyście i pokłonić się relikwiom swojego patrona. Po nabożeństwie Jego Ekscelencja Arcybiskup Jakub na ręce proboszcza ks. Andrzeja Busłowskiego przekazał ikonę z relikwiami, która została uroczyście powitana w cerkwi przez oczekujących parafian. Po krótkim Molebnie wierni mogli oddać cześć św. męcz. młodzieńcowi Gabrielowi. Ikona św. męczennika Gabriela to trzecia ikona z relikwiami w cerkwi w Dubinach. Rok temu z błogosławieństwa Metropolity Warszawskiego i Całej Polski Sawy i błogosławieństwa Metropolity Poczajowskiego Włodzimierza przybyły do Dubin ikony z relikwiami św. Hioba i św. Amfiłochiusza Poczajowskiego.

Autor: ks. Marek Litwiniuk

Zdjęcia: Gabriel Litwiniuk