Niedzielne spotkanie w soborze św. Trójcy pt. „Rozważania na temat modlitwy”

7 lutego 2021 roku po nabożeństwie wieczornym, w salce parafialnej soboru świętej Trójcy w Hajnówce miało miejsce spotkanie pt. ” Rozważania na temat modlitwy”. Spotkanie poprowadził ks. Krzysztof Kuderski. Na spotkanie przybyły osoby z parafii świętej Trójcy oraz Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce. W zorganizowaniu spotkania pomogło Bractwo Młodzieżowe działające przy parafii oraz Bractwo śww. Cyryla i Metodego. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy Caru Niebiesnyj. Ksiądz Krzysztof na początku objaśnił zebranym czym jest modlitwa. Wskazał jak ważną rolę odgrywa ona w naszym życiu. Prowadzący swoje przemyślenia opierał na bogactwie duchowym Ojców Kościoła. Ukazał zasadnicze znaczenie modlitw porannych i wieczornych u każdego człowieka. Starał się pokrótce wniknąć w treść poszczególnych modlitw. Prelegent podkreślił to, że wznoszone przez nas modlitwy powinny łączyć się z aktywną lekturą Pisma Świętego oraz przestrzeganiem Dekalogu. Omawiając problematykę związaną z modlitwą ks. Krzysztof podkreślił znaczenie Modlitwy Jezusowej. Informacje dostarczone przez duchownego wywołały zainteresowanie tematyką modlitwy oraz zaowocowały żywą dyskusją z szeregiem pytań i wątpliwości, na które ks. Krzysztof starał się wyczerpująco odpowiedzieć. Duchowny wskazał jak wielką rolę odgrywa w naszym życiu doskonalenie się duchowe. Ks. Krzysztof zachęcił również do zgłębiania tematyki w domowym zaciszu poprzez lekturę książek, np.: “Misterium modlitwy”, “Święty Starzec Paisjusz. Słowa o modlitwie”. Wymienione książki w dostępny sposób opisują doświadczenie modlitewne świętych naszej Cerkwi. Zebrani podziękowali ks. Krzysztofowi za spotkanie oraz podkreślili fakt jak ważne są takie spotkania w tworzeniu wspólnotowości w danej parafii.

Autor i zdjęcia: Tomasz Parfieniuk