„O Cerkwi Chrystusowej” – Spotkanie tematyczne w soborze św. Trójcy w Hajnówce

Po nabożeństwie wieczornym, 21 lutego 2021 roku, w parafii prawosławnej p/w św. Trójcy w Hajnówce, przy współpracy Prawosławnego Bractwa śww. Cyryla i Metodego, odbyło się spotkanie dla wiernych, którego tematem było prawosławne rozumienie Cerkwi Chrystusowej, jako wspólnoty wiernych. Po wspólnej modlitwie ks. diakon Marek Maciuka przedstawił czas powstania i znaczenie Cerkwi Chrystusowej. Prowadzący swoje przemyślenia rozpoczął od dnia Pięćdziesiątnicy, jako początku istnienia Cerkwi. Poprzez wyjaśnienie etymologiczne pojęć: cerkiew, kościół zostało przybliżone rozumienie Cerkwi jako mistycznego, bosko – ludzkiego organizmu, łączącego wszystkich z Chrystusem, ożywianego przez Św. Ducha, pozostającego nieustannie wspólnotą eucharystyczną, jako Ciało Chrystusa. Na podstawie niceo – konstantynopolitańskiego Symbolu Wiary prelegent przybliżył słuchaczom główne cechy Jedynej, Świętej, Powszechnej i Apostolskiej Cerkwi. Przybyli parafianie dzielili się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w codziennym uczestniczeniu w życiu cerkwi.

Autor i zdjęcia: Anna Kraśko