Święto Zmartwychwstania Pańskiego w soborze św. Trójcy w Hajnówce

Święto Zmartwychwstania Pańskiego w hajnowskim soborze św. Trójcy, jak co roku, było obchodzone bardzo uroczyście. W tę jedyną i niepowtarzalną noc Jutrznię Paschalną oraz Boską Liturgię celebrował Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski wraz z miejscowym duchowieństwem. Przed rozpoczęciem nabożeństwa Jego Ekscelencja powitał Święty Ogień przywieziony z Ziemi Świętej. Już po raz dwunasty, z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski oraz dzięki pomocy władz państwowych i samorządowych, została zorganizowana pielgrzymka, która sprowadziła Święty Ogień do naszej ojczyzny w dniu jego cudownego zstąpienia w grobie Zbawiciela w Jerozolimie. Podczas Liturgii odczytano fragment Ewangelii Św. Jana w językach greckim, cerkiewnosłowiańskim, polskim, ukraińskim, białoruskim, angielskim i niemieckim. Na zakończenie Liturgii Jego Ekscelencja biskup Paweł pozdrowił wszystkich zebranych z okazji Święta Świąt, życząc wielu Łask Bożych i radości paschalnej. O godzinie 1300 władyka Paweł odprawił Wielką Wieczernię, która zakończyła się uroczystą procesją wokół świątyni.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Piotr Panfiluk