Święto Pięćdziesiątnicy w hajnowskim soborze św. Trójcy

W dniach 19 – 20  czerwca 2021 r. Cerkiew Prawosławna przeżywała święto Zesłania Ducha Świętego na Apostołów.  Pięćdziesiątego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim Apostołowie, zebrani w Jerozolimie u boku Matki Bożej oczekiwali zapowiadanego im przez Chrystusa, przed Wniebowstąpieniem, przyjścia „Nowego Pocieszyciela” – Ducha Świętego. „Nagle powstał z nieba szum, jakby wiejącego silnego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzielały i na każdym z nich spoczął jeden. Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” (Dz 2, 2). Apostołowie otrzymali łaskę Ducha Świętego dzięki której mogli wykonać powierzone im zadanie – „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody…”. Otrzymali wszystko co było do tego potrzebne, m.in. odwagę, mądrość, wytrwałość, pokorę. Pięćdziesiątnica jest początkiem istnienia Cerkwi Chrystusowe. Wyjątkowy charakter święta parafialnego miały uroczystości w soborze św. Trójcy w Hajnówce. Sobotniego wieczoru nabożeństwu Całonocnego Czuwania przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. W dniu święta Pięćdziesiątnicy główną Boską Liturgię celebrował biskup hajnowski Paweł w asyście miejscowego duchowieństwa. Po odczytaniu świątecznej perykopy ewangelicznej Jego Ekscelencja zwrócił się do wiernych ze słowami kazania. Przybliżył w nim znaczenie i sens przeżywanego święta, zwracając szczególną uwagę na to, iż jest to dzień, w którym rozpoczyna się życie Cerkwi Chrystusowej. Napełniona łaską Ducha Świętego prowadzi Ona lud boży ku zbawieniu. Bezpośrednio po Boskiej Liturgii odprawiona została Wieczernia, podczas której czytane były modlitwy z błogosławieństwem na ziemne pokłony, czynione po raz pierwszy od święta Zmartwychwstania Pańskiego. Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Pawła, Biskupa Hajnowskiego wszyscy uczestniczący w świątecznych nabożeństwach zostali zaproszeni na wspólną agapę przygotowaną w sali konferencyjnej znajdującego się przy hajnowskim soborze Centrum Dekanalnego.

Autor i zdjęcia: ks. Mariusz Jurczuk