Biskup hajnowski Paweł uczestniczył w uroczystościach ku czci Bielskiej Ikony Matki Bożej

Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej stało się centralną uroczystością ziemi bielskiej, bowiem skupia ono parafian nie tylko pięciu bielskich prawosławnych parafii, ale również wiernych z okolicznych miejscowości. Matka Boża w swojej bielskiej ikonie, będąc źródłem wielu Bożych łask, otacza wiernych mieszkańców Bielska Podlaskiego i okolic opieką od ponad pięciuset lat, odkąd została podarowana przez księżną Helenę głównej cerkwi ówczesnego grodu p.w. Narodzenia NMP. Zasłynęła wieloma cudami i uzdrowieniami. Świadomość posiadania tak wielkiego duchowego skarbu, oraz wieloletnia tradycja pielgrzymowania i w tym roku, pomimo deszczowej pogody, zebrała wielu prawosławnych wiernych, którzy przybyli by pokłonić się bielskiej świętości. Uroczystości świąteczne rozpoczęły się w przeddzień święta od Całonocnego Czuwania celebrowanego w parafii Narodzenia N.M.P., w której na co dzień przebywa ikona. Nabożeństwu przewodniczył Jego Ekscelencja Grzegorz arcybiskup Bielski w asyście dziewiętnastu duchownych. W samym dniu święta, zgodnie z tradycją, ikona została przeniesiona w uroczystej procesji ulicami miasta, w tym roku do parafii św. Arch. Michała. W krestnym chodzie szli trzej hierarchowie: arcybiskup bielski Grzegorz, biskup hajnowski Paweł oraz biskup supraski Andrzej w otoczeniu duchowieństwa i wiernych. Procesja swoją długością zajęła niemal całą ul. Kopernika. Przed ołtarzem polowym przy cerkwi Arch. Michała bielską ikonę Matki Bożej witali zwierzchnik polskiej cerkwi Jego Eminencja Metropolita Sawa, arcybiskup białostocko-gdański Jakub oraz biskup siemiatycki Warsonofiusz wraz z duchowieństwem parafii. Przed rozpoczęciem św. Liturgii ze słowem wstępnym do wiernych zwrócił się Metropolita Sawa. Nawiązując do wydarzenia Wniebowstąpienie Chrystusa podkreślił słowa wznoszącego się na niebo Zbawiciela, w których zwrócił się On do swych apostołów, aby byli na ziemi Jego świadkami, wezwał wszystkich zebranych do zjednoczenia się w modlitwie. Abyśmy przychodząc do ikony ze swymi troskami, problemami i prośbami dali świadectwo swej gorącej i niezachwianej wiary, uczestnicząc w tajemnicy sakramentu Eucharystii wzbogacili duchowo cały otaczający nas świat. Podczas świątecznej Liturgii śpiewały dwa chóry: parafii Narodzenia N.M.P. oraz parafii Arch. Michała. Po przeczytaniu przypadających na dany dzień fragmentów Ewangelii, kazanie wygłosił Jego Ekscelencja Arcybiskup Jakub. Władyka zauważył, iż mimo niesprzyjającej pogody zebrało się wielu wiernych co świadczy o tym że Matka Boża jest bliska sercu każdemu wierzącemu człowiekowi.  Skonstatował fakt, potwierdzony niejednokrotnie w historii, iż każdy kto zwracał się do Marii Dziewicy o wstawiennictwo, był przez Nią prowadzony w życiu w taki sposób aby otrzymać życie wieczne. Dzisiaj uczestnicząc w uroczystościach poświęconych ikonie mimowolnie w myślach przenosimy się do długiej historii naszego miasta i życia w nim naszych przodków, którym bliskie było prawosławie, i którzy ponieśli wiele ofiar aby chronić swą wiarę, a przez to zaświadczyli o tym, co było dla nich w życiu najważniejsze. Dlatego dziś, ważnym jest abyśmy na przykładzie naszych przodków, uczyli się tego, co dla nas powinno być najważniejsze, tj. wiara, która prowadzi do życia wiecznego. Ważnym tez jest by ta wiarę przekazać kolejnemu pokoleniu, które coraz bardziej ulega indyferentyzmowi religijnemu. Wielu wiernych przystąpiło w tym dniu do sakramentów Spowiedzi i świętej Eucharystii. Po zakończeniu Boskiej Liturgii jeszcze raz zwrócił się ze słowem Jego Eminencja Metropolita Sawa. Zaapelował do wszystkich zebranych by trwali twardo w wierze i nie poddawali się wpływom zła. Chrześcijanin będąc „alter Chrystus” – drugim Chrystusem na ziemi czyli naśladowcą Chrystusa zobowiązany jest do świadczenia dobra w walce między dobrem i złem, świadczenia swej wiary światu. Zauważył, iż ikona uświęca wszystko wokół nas, dlatego też zwrócił się z apelem do władz miasta aby święto Bielskiej Ikony Matki Bożej ustanowić świętem miasta Bielska Podlaskiego. Podziękował także hierarchom, duchowieństwu, organizatorom święta, władzom miasta na czele z Burmistrzem, chórom i wszystkim uczestniczącym w uroczystościach. Zwieńczeniem obchodów święta poświęconego Bielskiej Ikonie Matki Bożej była ponowna procesja, która odprowadziła ikonę do miejsca swego stałego pobytu.

Autor: ks. Paweł Zabrocki

Zdjęcia: Irena Łozowik