Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 2021

„W poszukiwaniu cerkiewnego śpiewu…”

To myśl przewodnia spotu promującego 40. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Jest on wędrówką po podlaskich cerkwiach, miejscach ważnych dla wyznawców prawosławia, która kończy się w Hajnówce. Miejscu stanowiącym wizytówkę muzyki cerkiewnej, które raz do roku przez kilka dni rozbrzmiewa śpiewem sakralnym, wykonywanym przez chóry reprezentujące nie tylko Polskę, ale także Białoruś, Rosję, Ukrainę, Łotwę, Grecję itp.

Wyruszamy o świcie z Supraśla – Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. W tle słychać śpiew ptaków oraz lekki śpiew chóru. Następnie udajemy się do Białegostoku odwiedzając trzy największe świątynie: cerkiew Hagia Sophia, katedrę św. Mikołaja oraz cerkiew Świętego Ducha. Ze stolicy Województwa Podlaskiego korytem rzeki Narew docieramy do Bielska Podlaskiego i przepięknej błękitnej cerkwi św. archanioła Michała. Następie wędrujemy do siemiatyckiej cerkwi św. św. Piotra i Pawła. Kolejny ważny punkt na naszej drodze to Święta Góra Grabarka, cel pielgrzymek w okresie święta Przemienienia Pańskiego, a także szczególne w Polsce miejsce dla prawosławia. W drodze powrotnej mijamy Kleszczele z cerkwią Zaśnięcia Bogurodzicy. Docieramy do niezwykłych terenów otoczonych puszczańskimi lasami, by zawitać do Białowieży i jej cerkwi św. Mikołaja, słynącej z porcelanowego ikonostasu. Pierwotna Puszcza Białowieska towarzyszy nam na trasie do Hajnówki. Na wjeździe do miasta zaglądamy do cerkwi Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Muzyka cerkiewna nabiera mocniejszego tonu. To znak, że jesteśmy coraz bliżej naszego celu. Przemierzając ulicami Hajnówki dostrzegamy sobór Świętej Trójcy. Wchodzimy do niego, a w nim widzimy i słyszymy chóry. Znak, że tylko krok dzieli nas od kolejnej edycji festiwalu.

Przez cały spot w tle przewijają się cyfry – wskazują one na edycje wydarzenia od początku, aż do dnia dzisiejszego.

Utwór, który słyszymy w tle to wykonanie Chóru Kijowskiej Akademii Duchownej. Zdobywcy Grand Prix podczas 38. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 2018.

W ujęciu całościowym zrealizowany spot promocyjny ukazuje bardzo cenny element dziedzictwa kulturowego Podlasia, jakim jest prawosławie z całym bogactwem architektury i duchowości.

Autor: Emilia Korolczuk