Projekt „Nasza Krynoczka – muzyka źródeł…”

„Nasza Krynoczka – muzyka źródeł. Przyjdź, zobacz, zaśpiewaj. Tradycja zachowana w kulturze regionalnego śpiewu okolic Puszczy Białowieskiej” to projekt, który odbył się z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Warszawskiego i Całej  Sawy. Współfinansowany ze środków budżetu województwa podlaskiego. Głównym celem wydarzenia było przybliżenie dzieciom i młodzieży śpiewu w tradycji zachowanej w kulturze regionalnej okolic Puszczy Białowieskiej. Spotkania warsztatowe odbywały się od 24 maja do 11 września 2021 r. W tym czasie młodzi artyści mogli nauczyć się piosenek ludowych w języku rosyjskim, ukraińskim, białoruskim oraz pieśni paraliturgicznych. Warsztaty miały miejsce w sali przy parafii prawosławnej p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach i odbywały się pod kierownictwem Patrycji Siemiackiej. Gdy za oknem była piękna pogoda spotkania odbywały się na świeżym powietrzu. Całość wydarzenia zakończyły dwa koncerty. Pierwszy miał miejsce 25 września na miejscu ogniskowym Kolejek Leśnych w Hajnówce. W wykonaniu młodzieży można było usłyszeć utwory takie jak: ,,Czerwona ruta”, ,,Nese Hala wodu”, ,,Raju raj”, ,,Pa maram”, ,,Rozprahahte chłopcy koni”. 26 września po św. Liturgii, celebrowanej na Krynoczce, licznie zgromadzeni uczestnicy nabożeństwa mieli przyjemność wysłuchać koncertu pieśni paraliturgicznych.  W wykonaniu uczestników warsztatów można było wysłuchać następujące utwory: „Nocz hlubokaja”, „Wiera Prawosławna”, ,,Mira Zastupnice”, ,,Blahodariu Tiebia Spasitiel”, ,,Otcze Niebiesnyj” ,,Sława Bohu za wsio” i ,,Strannik„. Projekt umożliwił przede wszystkim poznanie lokalnych pieśni, które dokładnie znają starsze pokolenia. Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia będzie wydanie Bohohlasnika oraz płyty DVD z utworami paraliturgicznymi. Podczas ostatnich spotkań warsztatowych odbyło się nagranie płyty. Podsumowaniem wspólnej pracy podczas warsztatów i koncertów było spotkanie w sali parafialnej przy herbacie i okolicznościowym torcie.

Autor: Patrycja Siemiacka

Zdjęcia: ks. Andrzej Busłowski