Święto Opieki Matki Bożej w Domu Miłosierdzia „Samarytanin”

Matka Boża jest orędowniczką kaplicy w Domu Miłosierdzia „Samarytanin” w Hajnówce i każdego dnia otacza opieką jego mieszkańców. Dlatego 14 października w dniu „Pokrowy” odbyły się świąteczne uroczystości, które zaszczycił swą obecnością Jego Ekscelencja Paweł Biskup Hajnowski. W imieniu pracowników chlebem i solą, zacnego hierarchę, przywitała pani Justyna Łukjaniuk, a następnie dyrektor domu ks. Jan Wołkowycki. O godz. 1000 została odprawiona uroczysta św. Liturgia. Nabożeństwu przewodniczył biskup Paweł w asyście ks. prot. Adama Ostapkowicza, dyrektora Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Warszawsko – Bielskiej, ks. prot. Jerzego Ignatowicza, kapelana Domu Miłosierdzia oraz ks. prot. Jana Wołkowyckiego. Podczas nabożeństwa śpiewał chór pod dyrekcją matuszki Niny Ignatowicz. Po św. Liturgii został odprawiony dziękczynny molebień w intencji podopiecznych, pracowników i wszystkich obecnych na dzisiejszej uroczystości. W słowie skierowanym do zebranych biskup Paweł przybliżył historię i znaczenie wydarzenia, które miało miejsce w X wieku. Historia Kościoła to również nieustanne dzieło Bogurodzicy jako pośredniczki, orędowniczki oraz opiekunki ludzkości. Ks. Jan Wołkowycki podziękował Jego Eminencji za przybycie i wspólną modlitwę w tym szczególnym dla społeczności domu dniu. Uroczystości zakończyły się tradycyjnym świątecznym posiłkiem. Miłym akcentem były słodkie podarunki, które wręczył biskup Paweł.

Autor: Ks. Jan Wołkowycki

Zdjęcia: Justyna Łukjaniuk, Nina Ignatowicz