Biskup hajnowski Paweł uczestniczył w XX Gali Ubi Caritas

W sobotę, 16 października, podczas uroczystości w Warszawie zostały uhonorowane osoby angażujące się w działalność charytatywną. Swoje nagrody i wyróżnienia przyznały Caritas, prawosławny Eleos oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Mottem tegorocznej Gali Ubi Caritas są słowa bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia: „Ludzie mówią: Czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość.” To piękne podsumowanie działalności wszystkich nominowanych, ale też wspaniała wskazówka dla nas wszystkich. Bo jak moglibyśmy dobitniej wyrazić naszą miłość do bliźniego, naszą troskę o potrzebujących, jak właśnie w ten sposób – poświęcając im swój czas. Ten czas, który jest dla nas tak cenny, którego często brakuje nam na co dzień, choćby na odpoczynek po wyczerpującej pracy…” – podkreślił ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska – organizatora tegorocznej edycji wydarzenia. Tradycyjnie już, podczas gali, Caritas Polska wręcza laureatom nagrody w postaci statuetki Świętej Faustyny, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uhonorowuje nagrodzonych statuetką Miłosiernego Samarytanina, a Eleos Kościoła prawosławnego przyznaje nagrodę Dłoni Miłosierdzia. Z nominacji ELEOS Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej nagrody otrzymali:

• Nagrodę Główną „Dłonie Miłosierdzia 2021” w kategorii „Współpraca z ELEOS” – ks. prot. Jarosław Szczerbacz. Od 10 lat prowadzi on placówkę skierowaną do osób niepełnosprawnych w ramach Fundacji Nowa Wola.
  • Dyplom uznania „Dłonie Miłosierdzia 2021” w kategorii „Współpraca z ELEOS” – Jarosław Jatel i Marcin Pogorzelski, wieloletni wolontariusze placówek ELEOS.
  • Dyplom uznania „Dłonie Miłosierdzia 2021” w kategorii „Świadectwo Miłosierdzia” – pracownicy SPWD ELEOS w Białymstoku: Dominika Olga Królikowska, Mariusz Danieluk oraz Anna Haponiuk.

XX Gala Ubi Caritas odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. reprezentujący Kościół prawosławny biskup hajnowski Paweł Tokajuk (opiekun działalności charytatywnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej), ks. protoijerej Adam Ostapkowicz (dyrektor Ośrodka Miłosierdzia Eleos Diecezji Warszawsko-Bielskiej), Marek Masalski (dyrektor Ośrodka Miłosierdzia Eleos Diecezji Białostocko-Gdańskiej), ks. protoijerej Tomasz Stemp (zastępca dyrektora Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos), a także przedstawiciele Kościoła ewangelicko-augsburskiego: bp Ryszard Bogusz, prezes Diakonii Polskiej i jej dyrektor generalna Wanda Falk. Gospodarzem uroczystości był ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, a statuetki i dyplomy Ubi Caritas wręczyli członkowie kapituły nagrody: ks. Maciej Makuła (kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP), Maria Pawłowska (wieloletni współpracownik Caritas) oraz Małgorzata Glabisz-Pniewska (dziennikarka Polskiego Radia). Po części oficjalnej dla zebranych wystąpił Duet Gajda, utalentowane rodzeństwo z Olszanicy w Bieszczadach, którego muzyczny repertuar łączy w sobie dziedzictwo wielu narodów i kultur.

Za: www.caritas.pl