Warsztaty tworzenia pisanek w Hajnówce

Kolejnym etapem projektu „Duchowe i materialne tradycje mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących na terenie miasta Hajnówka”, realizowanego przez Parafię Prawosławną św. Trójcy w Hajnówce, były warsztaty „Tworzenie pisanek”. 16-04-2022 r. dwie, kilkunastoosobowe grupy hajnowian pod profesjonalnym okiem instruktorki rękodzieła ludowego Ewy Żukowickiej, współpracującej z Fundacją FUTURUM, wykonały tradycyjne pisanki. Dzięki obecności soborowego duchowieństwa uczestnicy mieli okazję do dyskusji na temat znaczenia pisanek w tradycji cerkiewnej. Spotkanie było znakomitą okazją do zapoznania się z kilkoma sprawdzonymi sposobami zdobienia wielkanocnych jaj. Zdobyte umiejętności na pewno zostaną wykorzystane podczas przygotowań do zbliżającej się Paschy Chrystusowej. Projekt realizowany jest z błogosławieństwa Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Pawła, Biskupa Hajnowskiego, przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Hajnówka. Projekt „Duchowe i materialne tradycje mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących na terenie miasta Hajnówka” będzie realizowany do końca bieżącego roku. W kolejnych etapach projektu zaplanowane zostały: warsztaty haftu inspirowanego tradycyjnym ręcznikiem obrzędowym, krawiectwo na ludowo, warsztaty pisania ikon, wykonanie tradycyjnych ozdób świątecznych. Szczegółowe informacje i zapisy pod nr tel. 695 625 352.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz, Ewa Żukowicka