Biskup hajnowski Paweł na uroczystościach w Bielsku Podlaskim

We wtorek Paschy przypada święto parafialne konkatedry Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim. Świątecznym uroczystościom przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, w asyście Ich Ekscelencji: arcybiskupa Grzegorza, biskupa Pawła, biskupa Warsonofiusza oraz przybyłego duchowieństwa. Przed rozpoczęciem św. Liturgii hierarchów tradycyjnie powitano kwiatami, chlebem i solą. Podczas małego wejścia Jego Eminencja z okazji święta Paschy nagrodził uhonorowane duchowieństwo bielskiego okręgu. Po przeczytanym fragmencie św. Ewangelii do wiernych zwrócił się biskup Warsonofiusz. W homilii Jego Ekscelencja podkreślił, że Pascha to ofiara Chrystusa przynosząca zbawienie ludziom i całemu światu. Hierarcha mówił również o tym, że dzięki prawidłowemu przeżyciu Wielkiego Postu, każdy człowiek jest w stanie otworzyć duchowe oczy oraz wejrzeć na swą grzeszną naturę. Należy zrozumieć, że zwieńczeniem tego okresu jest zjednoczenie się ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Świętą Liturgię zakończono procesją, podczas której Jego Eminencja dokonał poświęcenia kaplicy służącej do poświęcenia wody. Podsumowując świąteczne uroczystości metropolita Sawa podkreślił, że najważniejszym dla każdego człowieka powinien być rozwój duchowy. Osiągnąć można go poprzez uczestnictwo w nabożeństwach oraz sakramentach. Metropolita Sawa zaznaczył, iż poprzez ofiarę Chrystusa i Jego Zmartwychwstanie mamy możliwość jednoczenia się z Nim w Misterium św. Eucharystii. Dlatego nieustannie powinniśmy korzystać z tej możliwości nie zatracając duszy w codziennej, osobistej walce z grzechem. Jego Eminencja z wielką troską, mówił o przyszłości Cerkwi, zwracając uwagę m.in. na wychowanie młodego pokolenia w Cerkwi, szkole oraz rodzinie. Metropolita Sawa zaznaczył, aby zwracać większą uwagę na duchowy aspekt wychowawczy, przybliżając młodzież do częstszego obcowania z Bogiem. Po słowach Jego Eminencji metropolity Sawy głos zabrał arcybiskup Grzegorz, który podziękował Jego Eminencji za przybycie, przewodniczenie św. Liturgii oraz za możliwość korzystania z mądrego kierownictwa duchowego, opartego na autorytecie i życiowej mądrości hierarchy. Jego Ekscelencja życzył arcypasterzowi zdrowia oraz Bożego błogosławieństwa w arcypasterskich trudach.

Autor: ks. Piotr Trochimczuk

Zdjęcia: ks. Dawid Brewczyk