XI Piesza Pielgrzymka z Hajnówki do Zwierek

Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, po dwuletniej przerwie, pielgrzymi z Hajnówki i okolic wyruszyli w pieszą wędrówkę do Klasztoru Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zwierkach, aby modlitewnie przeżywać święto ku czci św. męczennika młodzieńca Gabriela. Pielgrzymka rozpoczęła się od wspólnej modlitwy w hajnowskiej cerkwi św. Dymitra. Trasa pielgrzymki przebiegała przez dobrze znane okolice. Mieszkańcy większości odwiedzanych przez pielgrzymów miejscowości oczekiwali przybycia pątników, aby świątecznym zawołaniem: Chrystos Woskresie! Woistinu Woskresie! podzielić się z nimi radosną nowiną o Zmartwychwstaniu Zbawiciela! Pierwszy etap pielgrzymki, zakończony noclegiem w Narwi, liczył 29 km. Drugiego dnia pielgrzymi pokonali 25 km, aby dzięki Bożemu błogosławieństwu bezpiecznie dotrzeć do Zwierek, pokłonić się przybyłym z Białegostoku relikwiom świętego męczennika Gabriela i wziąć udział w uroczystościach ku Jego czci. Organizatorem zorganizowanej w dniach 01 – 02 maja 2022 r. pielgrzymki był Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Hajnówce.

Autor: Ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Natalia Domańska