Podsumowanie Akcji – zbiórka darów dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Poczajowie i Banczenie w Ukrainie

Na początku kwietnia b. r. parafia prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach zorganizowała kolejną zbiórkę artykułów dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Ławrze Poczajowskiej i monasterze Wniebowstąpienia Pańskiego w Banczenie w Ukrainie. Zbiórka odbyła się z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Pawła, Biskupa Hajnowskiego. W tygodniu Paschalnym dary dotarły do Ławry Poczajowskiej i do Monasteru Wniebowstąpienia Pańskiego w Banczenie. Wielu darczyńców otworzyło swoje dobre serca na potrzeby bliźniego. Do zbiórki przyłączyły się parafie prawosławne: z Białegostoku – parafia p.w. Św. Ducha, Św. Jana Teologa, Zmartwychwstania Pańskiego, Wszystkich Świętych, Hagia Sophia; z Hajnówki – parafia Św. Trójcy, Św. Dymitra oraz Św. Jana Chrzciciela; a także parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie i Orzeszkowie; parafia Św. Antoniego Pieczerskiego w Kuraszewie; Św. Jerzego w Siemianówce; Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Kleszczelach; parafie Dekanatu Gródeckiego i Sokólskiego oraz Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu; Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów z Białegostoku, Bractwo Cyryla i Metodego z Hajnówki, Niepubliczne Przedszkole im. Św. mł. Gabriela i Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 Św. Abp Łukasza Wojno – Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim. Wsparcia potrzebującym udzielili też bielscy biznesmeni i pracownicy służby medycznej. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich ofiarodawców udało się zebrać ponad 22 tony artykułów żywnościowych, środków czystości i środków chemicznych, artykułów gospodarstwa domowego i artykułów higienicznych, dzieci zaś dostały: produkty żywnościowe, środki czystości, ubrania, słodycze. Sprzęt gospodarstwa domowego w tym pralki pojechały do Domu Dziecka w Banczenie. Słowa podziękowania za przekazaną pomoc dotarły do nas od Metropolity Poczajowskiego Włodzimierza. W liście dziękczynnym skierowanym do Wszystkich tych którzy pomogli czytamy… Nasz kraj doświadcza bardzo trudnej, brutalnej rzeczywistości. Działania wojenne spowodowały że wiele milionów ludzi straciło dach nad głową i pozostało bez środków do życia. Ławra Poczajowska od ponad dwóch miesięcy daje schronienie dla uchodźców ze wschodu i południa kraju gdzie toczą się obecnie działania wojenne. Dzięki Waszemu staraniu i pomocy otrzymaliśmy ogromne wsparcie humanitarne które rozdysponowaliśmy wśród uchodźców i potrzebujących rodzin wielodzietnych. Z całego serca dziękujemy za tak hojnie okazaną pomoc uchodźcom w tym trudnym okresie. Niech Opieka Przenajświętszej Bogurodzicy i orędownictwo Św. Hioba i Amfiłochiusza będzie ze wszystkimi Wami.

Jeszcze raz z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom, proboszczom, duchowieństwu, parafianom, młodzieży z Bractw Parafialnych, uczniom z Liceum Ogólnokształcącego z DNJB w Hajnówce i wolontariuszom, którzy pracowali przy zbiórce, segregacji, pakowaniu zebranych produktów i przygotowaniu do transportu. Za okazane serce i miłosierdzie wobec potrzebujących Spasi Hispodi!

Autor: ks. Andrzej Busłowki

Zdjęcia: hierodiakon Nifont (Poczajów)