Warsztaty pisania ikon w Hajnówce

W dniach 20 – 24 czerwca 2022 r. w świetlicy przy soborze św. Trójcy w Hajnówce odbyły się warsztaty ikonograficzne. Stanowiły one kolejny etap realizacji projektu „Duchowe i materialne tradycje mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących na terenie miasta Hajnówka”, którego organizatorami są: Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej, Fundacja FUTURUM, Parafia św. Trójcy w Hajnówce, Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego Koło Terenowe w Hajnówce oraz współfinansujący go Urząd Miasta Hajnówka. Warsztaty rozpoczęły się molebnem w Soborze św. Trójcy, po którym uczestników powitała matuszka Ewa Żukowicka z Fundacji Futurum oraz Natalia Kozak – dyplomowany ikonograf, absolwentka Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. Po krótkim wstępie dotyczącym kanonów pracy przy ikonie, desce i pigmentach uczestnicy rozpoczęli swoje spotkanie z ikonografią. Dokładne przeniesienie wzoru na deskę, posługiwanie się pigmentami i temperą jajeczną, zakładanie koloru na twarzach i włosach, rozjaśnienia, ochrenija, detale i złocenie – stopniowe wykonywanie wszystkich tych elementów wypełniło wytężoną pracą pięć kolejnych dni warsztatów. Dzięki zaangażowaniu początkujących ikonografów oraz wskazówkom i pomocy Natalii Kozak adepci ikonopisania wykonali ikony które z satysfakcją będą mogli zaprezentować podczas wystawy w ramach tegorocznego festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Autor: ks. Paweł Korszak

Zdjęcia: Natalia Kozak