Spotkanie matuszek w Siemianówce

16 czerwca 2022r. w parafii pw. św. Jerzego w Siemianówce odbyło się doroczne spotkanie matuszek Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Każdego roku małżonki kapłanów spotykają się w różnych parafiach diecezji, aby zgłębić wiedzę teologiczną, dyskutować, wymieniać doświadczenia oraz miło spędzić ze sobą czas. Spotkanie rozpoczęło się św. Liturgią, której przewodniczył biskup hajnowski Paweł w asyście przybyłego duchowieństwa. W ołtarzu modlił się Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski oraz biskup siemiatycki Warsonofiusz. Na zakończenie św. Liturgii, Jego Eminencja metropolita Sawa w słowie pouczenia podkreślił ponadziemski udział wiernych w św. Eucharystii, która jest największym i najświętszym działaniem, w jakim uczestniczy człowiek i może dokonywać w swojej grzesznej naturze. Gdybyśmy mieli pełnię świadomości duchowej, podczas przyjmowania Ciała i Krwi Chrystusa, rozumielibyśmy, że świat istnieje i funkcjonuje dopóty, dopóki jest sprawowana Boska Liturgia. Eucharystia to dziękczynienie Stwórcy i przyjęcie samego Chrystusa Boga. W przestrzeni eucharystycznej realizowana jest wielka tajemnica Boskiego planu zbawienia, która dotyczy całego wszechświata. Potrzeba nam nieustannie wzrastać i uświęcać się tą tajemnicą Boskiego działania. Liturgia eucharystyczna przebóstwia człowieka, który w niej świadomie uczestniczy – powiedział m.in. hierarcha. Każda matuszka współuczestniczy w sakramentalnym działaniu swojego małżonka kapłana, bowiem razem stanowią jedno duchowe ciało – dodał Jego Eminencja. Temat tegorocznego spotkania brzmiał: „Święta Eucharystia – sakrament sakramentów”. Otwierając spotkanie Jego Eminencja wprowadził słuchaczki w jego tematykę. Po słowach arcypasterza nadszedł czas na referaty, które przygotowały matuszki: Elżbieta Nielipińska z Plosek, Małgorzata Jurczuk z Hajnówki i Monika Trochimczuk z Bielska Podlaskiego. Wspólnemu posiłkowi, wieńczącemu spotkanie towarzyszył występ zespołu „Kalinkaʺ z Gródka. Urozmaiceniem spotkania był rejs motorówką po zalewie Siemianówka.

Autor: Katarzyna Kosińska i  Jerzy Szymaniuk

Zdjęcia: Jerzy Szymaniuk