Święto Zaśnięcia św. Anny, matki Najświętszej Bogurodzicy w Starym Korninie

6 i 7 sierpnia 2022 r. w Starym Korninie miały miejsce uroczystości związane ze świętem Zaśnięcia św. Anny, matki Przenajświętszej Bogurodzicy. Stary Kornin to miejscowość niezwykła, od wieków związana z cudowną ikoną Matki Bożej Starokornińskiej. Historia wsi i jej sławy ma swój początek w XVI w. Na początku XVII w. mieszkańcy wsi doświadczyli cudu – ich miejscowość została wybrana przez Matkę Bożą – w miejscu, w którym dziś rośnie rozłożysta topola miało miejsce objawienie ikony, trysnęło także cudowne źródełko. Miejsce cudu otoczono czcią, wybudowano wówczas cerkiew p.w. św. Anny. Okruchy historii dawnej cerkwi przetrwały do dziś – wyryte w kamieniu z datą 1631. Wieść o cudownej ikonie, zwłaszcza o jej mocy uzdrawiania chorych i cierpiących, szybko rozeszła się po okolicy. W ciągu czterech wieków cudowna ikona Matki Bożej była źródłem wielu uzdrowień. W 1915 r., w czasie bieżeństwa, ikona podzieliła los swoich wiernych. Została wywieziona w głąb Rosji, skąd tak jak wielu z nich już nigdy nie powróciła. Tradycja jednak jest wciąż żywa – w cerkwi wierni modlą się do ikony św. Anny, która wśród mieszkańców zyskała miano kontynuatorki Kornińskiej Ikony Matki Bożej. Każdego roku w dniu święta Zaśnięcia św. sprawiedliwej Anny wierni podążają do Starego Kornina aby zjednoczyć się w modlitwie. Tak jak ich przodkowie dziękować za wszystko czym obdarza ich miłosierny Bóg i pokornie błagać o pomoc w trudach i chorobach. Aby uczestniczyć w tegorocznych uroczystościach przybyła do Starego Kornina piesza pielgrzymka z Orli. W wigilię święta sprawowano nabożeństwo całonocnego czuwania, podczas którego uroczyście wyniesiono płaszczennicę sprawiedliwej Anny na środek świątyni. Nabożeństwo celebrował Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Grzegorz, Arcybiskup Bielski w asyście Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Pawła, Biskupa Hajnowskiego oraz licznie przybyłego duchowieństwa. Świąteczne nabożeństwa sprawowane były w ciągu całej nocy. Akatysty, nocna święta Liturgia, małe poświęcenie wody gromadziły wielu wiernych spragnionych modlitwy w otoczeniu cudownych ikon, z których słynie starokorniańska cerkiew. O godz. 1000 rozpoczęła się główna święta Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Grzegorz, Arcybiskup Bielski w asyście Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Pawła, Biskupa Hajnowskiego. Po przeczytaniu fragmentu św. Ewangelii ze słowami świątecznego kazania zwrócił się do wiernych arcybiskup Grzegorz, mówiąc m. in. Tegoroczne święto Zaśnięcia św. sprawiedliwej Anny, matki Przenajświętszej Bogurodzicy, przez którą przyszedł na świat Syn Boży, Jezus Chrystus, Zbawiciel dane jest nam przeżywać łącząc radość święta z radością niedzieli, małej Paschy. Słyszeliśmy przed chwilą o cudzie, którego dokonał Jezus Chrystus, nasycając pięć tysięcy podążających za nim ludzi pięcioma bochenkami chleba i dwiema rybami. Blask tego cudownego wydarzenia lśni nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Bogoczłowiek dzięki Jego realnej obecności w świętym sakramencie Eucharystii nasyca Samym Sobą tych, którzy pragną się z Nim zjednoczyć. Podążają za Nim przez życie cnotliwe, zgodne z Bożymi przykazaniami. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do udziału w tym wielkim cudzie. Cudzie świętej Eucharystii, która jest drogą ku zbawieniu… W dalszej części kazania Jego Ekscelencja ukazał przykład świętych sprawiedliwych Joaichima i Anny jako wzór chrześcijańskiego małżeństwa, w którym króluje jednomyślność, cierpliwość i pokora. Małżeństwo zbudowane na fundamencie wiary w Jedynego Prawdziwego Boga. Kryzys rodziny, kryzys małżeństwa, które są chorobami współczesnego świata, ma swoje źródło w tym, że człowiek coraz częściej nie potrafi korzystać z takich wzorów. W pogoni za bogactwem materialnym oddala się od Boga. Powinniśmy się temu przeciwstawić. …Starajmy się, aby w centrum naszego życia rodzinnego była wspólna wiara w Boga. Wzmacniajmy nasze rodziny przez wspólny udział w świętych sakramentach… Wzywał w swych słowach arcybiskup Grzegorz. Zgodnie z tradycją po świętej Liturgii miała miejsce procesja dookoła świątyni. Po jej zakończeniu do wiernych zwrócił się biskup Paweł, który przekazał wszystkim zebranym słowa świątecznych pozdrowień i modlitewnej jedności od Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i Całej Polski. Jego Ekscelencja, kontynuując, podkreślił ogromne znaczenie wiary, nadziei i miłości, dzięki którym wytrwała modlitwa wznoszona przez człowieka staje się źródłem cudów, których doświadcza. Na koniec głos zabrał ks. prot. Mikołaj Markiewicz – proboszcz parafii w Starym Korninie – dziękując wszystkim za udział w uroczystościach i wspólną modlitwę.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Prawoslawie w obiektywie, autor