Autokarowa pielgrzymka z Hajnówki do Rzeszowa

Parafia prawosławna p/w św. wlk. męcz. Dymitra Sołuńskiego w Hajnówce, w dniach 6 – 8 października 2022 r., zorganizowała  autokarową pielgrzymkę do Rzeszowa. Pielgrzymi z Hajnówki, Nowoberezowa i Orzeszkowa, pod duchową opieką ihumena Włodzimierza z klasztoru św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach oraz proboszcza hajnowskiej parafii organizującej pielgrzymkę, pielgrzymowali, aby wziąć udział w uroczystościach ku czci mnicha, wyznawcy Serafina Zahorowskiego – Przemyskiego, które każdego roku w Rzeszowie, zgodnie z ustanowionym zwyczajem, mają miejsce w sobotę przed świętem Opieki Matki Bożej. W rzeszowskiej cerkwi spoczywają relikwie świętego. 8 października do Rzeszowa przybył ordynariusz Diecezji Przemysko – Gorlickiej, Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy arcybiskup Paisjusz. Hierarcha, w asyście duchowieństwa diecezji oraz gości z Podlasia, sprawował św. Liturgię. Po Ewangelii ze słowem do wiernych zwrócił się ks. mitrat Wiaczesław Janiel, który przez długie lata był opiekunem grobu świętego na przemyskim cmentarzu. Śpiewał chór pd. imości Marianny Jarej. Podczas Liturgii wzniesiono modlitwy o pokój w Ukrainie oraz za śp. arcybiskupa Adama, ofiary „Akcji Wisła”, obozów w Talerhofie i Jaworznie, jak i wszystkich tych, którzy oddali swe życie w obronie ziemi ukraińskiej. Na zakończenie uroczystości liturgicznych ze słowem do wiernych zwrócił się arcybiskup Paisjusz. Przypominając życie świętego, Jego Ekscelencja podkreślił związek z tutejszą diecezją oraz zwrócił uwagę, iż śp. ks. Antoni Dziewiatowski, wieloletni proboszcz soboru św. Trójcy w Hajnówce, w 80-tych latach XX. wieku odnalazł grób świętego i czynił pierwsze starania, aby pamięć o nim nie została zapomniana. Dzisiaj relikwie świętego spoczywają w rzeszowskiej cerkwi, do której przybyły duchowe dzieci ks. Antoniego z Hajnówki, co świadczy o tym, że jego trud nie poszedł na marne i spełniło się marzenie duchownego, aby świętego Serafina wychwalano w naszej Cerkwi – zakończył arcybiskup Paisjusz. W związku z 40. urodzinami ks. prot. Dariusza Bojczyka, proboszcza parafii p/w Przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Mir Licejskich do Bari w Rzeszowie, Jego Ekscelencja nagrodził ks. Dariusza Medalem św. Maksyma Gorlickiego, życząc mu dalszej wytrwałości w służbie kapłańskiej. Po zakończeniu nabożeństw wszyscy przybyli na uroczystości udali się na wspólny posiłek przygotowany przez rzeszowskich parafian. Podczas trzydniowego wyjazdu pielgrzymi z ziemi hajnowskiej mieli również okazję zapoznania się z pięknem i niepowtarzalnością Rzeszowszczyzny i Bieszczad, odwiedzając m.in.: Zamek w Łańcucie, skansen w Sanoku i zaporę nad Jeziorem Solińskim. Pielgrzymka, skupiona przede wszystkim na modlitwie i przeżyciach duchowych, była też doskonałą okazją do integracji i wzmocnienia więzów łączących parafialną rodzinę.

Autor: ks. prot. Dariusz Bojczyk, ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: ks. prot. Dariusz Bojczyk, pielgrzymi