Święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy w PDOS „Samarytanin”

Matka Boża jest orędowniczką kaplicy w Prawosławnym Domu Opieki Społecznej „Samarytanin” w Hajnówce i każdego dnia otacza opieką jego mieszkańców. 14 października 2022 r., w dniu „Pokrowy”, odbyły się świąteczne uroczystości, którym przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielbniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. W imieniu społeczności PDOS chlebem i solą hierarchę przywitała pani Justyna Łukjaniuk, a następnie dyrektor placówki ks. Jan Wołkowycki. Przed rozpoczęciem św. Liturgii Jego Ekscelencja dokonał małego poświęcenia wyremontowanej kaplicy. O godz. 1000 rozpoczęła się boska Liturgia. Podczas nabożeństwa Jego Ekscelencji asystowali ks. prot. Adam Ostapkowicz, dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Warszawsko – Bielskiej oraz ks. prot. Jan Wołkowycki. Podczas nabożeństwa śpiewał chór pod dyrygenturą matuszki Niny Ignatowicz. W świątecznym kazaniu biskup Paweł przybliżył historię i znaczenie wydarzenia, które miało miejsce w X wieku, podkreślając fakt, iż historia Cerkwi to również nieustanne dzieło Bogurodzicy jako pośredniczki, orędowniczki oraz opiekunki ludzkości. Na zakończenie św. Liturgii Jego Ekscelencja podziękował wszystkim za przybycie, za życzliwość i wsparcie, dzięki którym wyremontowano kaplicę i pomieszczenia w Domu Opieki. Na szczególne słowa wdzięczności zasłużył Dyrektor Domu Opieki Społecznej „Samarytanin” i pracownicy, którzy codziennie niosą trud opieki nad mieszkańcami. Ks. Jan Wołkowycki podziękował Jego Ekscelencji za przybycie i wspólną modlitwę w tym szczególnym dniu. Uroczystości zakończyły się tradycyjnym świątecznym posiłkiem. Miłym akcentem były słodkie podarunki, które mieszkańcom „Samarytanina”wręczył biskup Paweł.

Autor: Justyna Łukjaniuk

Zdjęcia: Elżbieta Wołkowycka, Justyna Łukjaniuk