Parafialna pielgrzymka z Dubin do Wilna

Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i Całej Polski odbyła się autokarowa pielgrzymka do Wilna, zorganizowana przez parafię pw. Zaśnięcia NMP w Dubinach. W dniach 28 – 30 października 2022r. pielgrzymi pod duchową opieką ks. prot. Andrzeja Busłowskiego, proboszcza parafii pw. Zaśnięcia NMP w Dubinach, wyruszyli na Litwę. W gronie pielgrzymów były osoby z parafii w Dubinach oraz min. z Hajnówki, Białegostoku i Werstoku. Wspólną pielgrzymkę rozpoczęto 28 października molebnem przed wyjazdem, sprawowanym w cerkwi parafialnej w Dubinach. Późnym wieczorem po zakwaterowaniu w monasterskim hotelu pielgrzymi udali się na odpoczynek. Kolejnego dnia pielgrzymi uczestniczyli w świętej Liturgii w Monasterze św. Ducha w Wilnie. Pątnicy mieli możliwość pokłonić się relikwiom trzech św. męczenników wileńskich: śww. Antoniego, Jana i Eustachego. Po nabożeństwie wszyscy udali się na zwiedzanie Wilna: do Ostrej Bramy z ikoną Ostrobramską Matki Bożej, a także min. do katolickiej katedry św. Stanisława, do cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, cerkwi św. Paraskiewy, i cerkwi św. Mikołaja. Wspólny spacer był dobrą okazją, by szerzej poznać historię Cerkwi prawosławnej w Polsce i na Litwie, przybliżyć wiadomości o Prawosławnym Seminarium Duchownym w Wilnie, podążać szlakiem wspólnego dziedzictwa kultury. Tego dnia część grupy pielgrzymów udała się także na wzgórze Giedymina, z którego roztacza się piękna panorama Wilna i górę trzech Krzyży oraz do ogrodu botanicznego. Następnie pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie całonocnego czuwania, które sprawował metropolita Wilna i całej Litwy Innocenty. Wieczorny spacer po wileńskim starym mieście pozwolił poznać wyjątkowy klimat stolicy Litwy, który tworzą urokliwe uliczki, zaułki i zabytki architektury. W niedzielę pielgrzymi uczestniczyli w porannej św. Liturgii w cerkwi klasztornej św. Ducha. W drodze powrotnej odwiedzili cmentarz na Rossie, jedną z najważniejszych narodowych nekropolii. Pełni refleksji i przeżyć duchowych pielgrzymi udali się do Polski. Wspólne spotkanie, rozmowy, monasterska kuchnia zapewne pozwolą na długo zachować w pamięci ten pielgrzymkowy wyjazd. Wszystkim pielgrzymom dziękujemy za wspólny czas, życzymy duchowej radości, sił i Bożej pomocy w codziennych trudach.

Autor: ks. Andrzej Busłowski

Zdjęcia: www.parafiadubiny.pl