Biskup Paweł przewodniczył uroczystościom w Kędzierzynie-Koźlu

W sobotę 5 listopada 2022 parafia prawosławna w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęła świętowanie swojego święta parafialnego – Ikony Bogurodzicy „Wszystkich Strapionych Radość”. W tym roku były to obchody szczególne, związane z 10 rocznicą jej powstania. Cerkiew w Kędzierzynie-Koźlu to wciąż jedyna prawosławna świątynia na Opolszczyźnie. Świąteczną boską Liturgię celebrował Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski w asyście proboszcza ks. mitrata Stanisława (Eustachego) Stracha, o. ihumena Spirydona (Kuziaka) z Wrocławia, hieromnicha Jeremiasza (Pająka) z Sokołowska, o. Vasyla Shubchynskyiego oraz ks. protodiakona Mieczysława Oleśniewicza z Wrocławia i ks. diakona Andrzeja Ważowskiego. Śpiewał chór obu naszych parafii pod dyr. Piotra Kuropki z Wrocławia. U progu świątyni Władykę chlebem i solą powitali przedstawiciele rady parafialnej oraz ks. proboszcz Stanisław (Eustachy) Strach. Podczas Liturgii usłyszeliśmy czytanie fragmentów Listu do Filipian (2, 5-11), a następnie świętej Ewangelii według świętego Apostoła i Ewangelisty Łukasza (10,38-42, 11,27-28). Ze słowem do wiernych zwrócił się o. Vasyl, który wskazał na potrzebę szczerej modlitwy do Matki Bożej – naszej pierwszej orędowniczki przed Synem Bożym. Bogurodzica zawsze przychodzi nam z pomocą. Nawet, gdy nie wiemy, że ta pomoc jest nam potrzebna. Podczas Liturgii wielu wiernych przystąpiło do sakramentów spowiedzi i Eucharystii. Po odśpiewaniu wieliczania przed Ikoną Bogurodzicy „Wszystkich Strapionych Radość” Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł przypomniał historię ikony i cudów z nią związanych. Władyka w niezwykle ciepłych słowach zwrócił się do proboszcza, ks. mitrata Stanisława Stracha podkreślając, że to m.in. dzięki jego gorącej wierze, oddaniu Cerkwi i staraniom powstały prawosławne parafie w Kędzierzynie i w Opolu. Zaznaczyć tu należy, że ilekroć jest mowa o początkach cerkwi w Kędzierzynie-Koźlu, ksiądz proboszcz wspomina, że wielka w tym zasługa pierwszego starosty – pana Włodzimierza Jaroszuka. W niedzielę obie prawosławne wspólnoty na Opolszczyźnie kontynuowały obchody święta Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radości”.

Za: facebook-Cerkiew Prawosławna w Opolu