XXI niedziela po Pięćdziesiątnicy w soborze św. Trójcy w Hajnówce

W XXI niedzielę po Pięćdziesiątnicy św. Liturgii w soborze św. Trójcy w Hajnówce przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski w asyście duchowieństwa katedry. Po odczytaniu perykopy ewangelicznej o bogaczu i Łazarzu homilię wygłosił ks. prot. Adam Dzienisiuk. Kaznodzieja podkreślił postawę Łazarza wobec przeżywanych nieszczęść i trudów ziemskiego życia. Bogacz i Łazarz zakończyli swoje ziemskie życie. Konsekwencją grzechów bogacza było zesłanie do piekła. Łazarz zaś w nagrodę za to, iż nawet największe cierpienia nie zachwiały jego wiarą i miłością do Boga, wzniósł się do Królestwa Niebiańskiego. Bogacz żałując swojej karygodnej postawy stara się choć na chwilę przenieść się do Łazarza, jednak jest to niemożliwe. Ludzie, którzy za ziemskiego życia nie zabiegali o życie wieczne nie otrzymają go po śmierci. Kaznodzieja wezwał wszystkich do nieustannego czuwania i czynienia dobra, będąc szczególnie wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka. Każdy z nas powinien się zastanowić jak każdego dnia odpowiada na słowa Chrystusa? Szczególnie na jego przykazanie o miłości do bliźniego. Swoimi uczynkami świadczymy o miłości i wierze w Chrystusa… W trakcie nabożeństwa śpiewał chór dziecięcy, pod dyrekcją Justyny Marczuk. Po zakończeniu Liturgii biskup Paweł udzielił wiernym arcypasterskiego błogosławieństwa.

Autor i zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz