XVII. edycja konkursu poezji religijnej

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, w dniach 1 września – 17 listopada 2022r. Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Dubinach zorganizowała i zrealizowała cykl spotkań z poezją w języku mniejszości narodowych „Poezja Źródeł”- dziedzictwo kulturowe mniejszości narodowych w literaturze pięknej. W tym okresie odbywały się zajęcia tematyczne dla dzieci i młodzieży, warsztaty poetyckie, recytatorskie oraz Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej, który miał miejsce 17 listopada 2022r. Do konkursu przystąpiło 76 uczniów szkół powiatu hajnowskiego (z Hajnówki, Narwi, Dubin, Czyż, Białowieży) oraz z Białegostoku. Przesłuchania konkursowe odbyły się w II Liceum Ogólnokształcącym z DNJB w Hajnówce. Uczestnicy zostali podzieleni na sześć kategorii: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII szkół podstawowych, szkoły specjalne oraz ponadpodstawowe. Uczestnicy konkursu poprzez przygotowane recytacje ukazali nie tylko piękno prawosławnej poezji, ale także bogactwo wspólnego dziedzictwa kultury polskiej, białoruskiej, ukraińskiej – narodów słowiańskich, wspólnych duchowych wartości, obyczajów i tradycji. Odkrywanie i pielęgnowanie prawosławnego dziedzictwa kulturowego jest szczególnie ważne dla młodego człowieka, żyjącego w świecie przenikniętym relatywizmem wartości. Konkurs cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miejscowej społeczności. W trakcie siedemnastu lat do konkursu przystąpiło ponad 2400 uczniów z powiatu hajnowskiego oraz m.in. z Bielska Podlaskiego, Białegostoku, Białej Podlaskiej, Gorlic, Warszawy, Kijowa (Ukraina), Grodna Wołkowyska, Mostów (Białoruś) Tegoroczne recytacje dostarczyły nie tylko wyjątkowych wzruszeń, ale ukazywały dorobek wielu poetów różnych epok, narodowości, reprezentujących kulturę wielu narodów. Przed zgromadzoną publicznością uczestnicy konkursu odkrywali tak znaczące dla każdego człowieka wartości jak: dobro, miłość, pokora, skromność, szacunek, serdeczność, prostota. Źródłem tych cech jest Biblia, ale także życie minionych pokoleń i twórczość poetów, czerpiących inspirację z Biblii i św. Liturgii, zaś głównym odbiorcą poezji jest sam Chrystus. Jury pod przewodnictwem ks. mitrata Sławomira Chwojko, koordynatora wizytatorów nauczania religii prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej w każdej kategorii przyznało poszczególne miejsca oraz wyróżnienia. Uczniowie recytowali wiersze w języku białoruskim, ukraińskim i polskim. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Lista zwycięzców i osób wyróżnionych w poszczególnych kategoriach

Autor: ks. Andrzej Busłowski

Zdjęcia: achiwum II LO z DNJB w Hajnówce