Koncert Galowy Festiwalu „Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną 2023”

Kolędy są nieodłącznym elementem prawosławnej tradycji Święta Narodzenia Chrystusa. To swoisty wyraz wspólnego uczestnictwa w cudzie betlejemskiej nocy. Kolędując, razem z aniołami i pasterzami głosimy światu radość Narodzenia Pańskiego. Kolędy to niezwykle barwny element tradycji prawosławnej wyrosły na gruncie twórczości ludowej. Bardzo często w prostym, przystępnym tekście kolędy, zawarta jest niezwykle bogata treść. 15-01-2023 r. wnętrze Hajnowskiego Domu Kultury wypełniło brzmienie kolęd wyśpiewanych podczas Koncertu Galowego, przez wyróżnionych i nagrodzonych w tegorocznej edycji Festiwalu „Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną 2023”. Koncert Galowy Festiwalu, zorganizowanego z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i Całej Polski, zaszczyciło swą obecnością wielu znakomitych gości. Powitano: Ks. mitrata Michała Niegierewicza – Dziekana Dekanatu Hajnowskiego, Starostę Hajnowskiego – Andrzej Skiepko, Zastępcę Przewodniczącego Rady Miasta Hajnówka – Janusza Puch, Zastępcę Burmistrza Hajnówki – Ireneusza Kiendyś, Wójt Gminy Hajnówka – Lucynę Smoktunowicz, Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Hajnówce – Mikołaja Janowskiego, Przewodniczącą hajnowskiego koła Bractwa św. św. Cyryla i Metodego – Lucynę Ruszuk.  Powitano dyrektorów szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych, rodziców, opiekunów oraz publiczność zgromadzoną na widowni i przed telewizorami, koncert był bowiem retransmitowany przez Hajnowską Telewizję Kablową. Po zakończeniu powitania został odczytany protokół obrad Jury prezentujący rozstrzygnięcia konkursowe. Kulminacyjnym punktem uroczystego spotkania był oczywiście koncert kolęd w wykonaniu nagrodzonych chórów i zespołów.

Kolejna edycja Festiwalu Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną przeszła do historii. Na ogromne słowa podziękowania zasłużyli sponsorzy, dzięki którym organizacja wydarzenia była możliwa. Sponsorami tegorocznej edycji Festiwalu byli: Starostwo Powiatu Hajnowskiego – Starosta Andrzej Skiepko, Mikołaj Janowski – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce, Urząd Miasta Hajnówka – Burmistrz Jerzy Sirak, Urząd Gminy Hajnówka – Wójt Lucyna Smoktunowicz, PUK w Hajnówce – Prezes Jarosław Kot, Sklep AUTOGRAF – Pieczątki i artystyczne rękodzieło – Joanna Kiryluk. Słowa wdzięczności zostały również skierowane do Pani Barbary Sadowskiej Dyrektor HDK, pracowników placówki, wolontariuszy z SP nr 3 im. dr. Kazimierza Ptaszyńskiego w Hajnówce a przede wszystkim do uczestników Festiwalu, którzy swym śpiewem dostarczyli mnóstwo niezapomnianych wrażeń artystycznych i duchowych.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Joanna Kiryluk