Niedziela św. Marii Egipcjanki w hajnowskim soborze św. Trójcy

Piąty tydzień Wielkiego Postu jest wyjątkowy dzięki nabożeństwom, które są w nim sprawowane. W środę wieczorem odprawia się jutrznię z czytaniem Wielkiego Pokutnego Kanonu św. Andrzeja z Krety. Nabożeństwo to celebruje się ostatni raz w poście, aby poruszyć serca i sumienia, skłaniając do szczerej skruchy. W sobotę zaś tego tygodnia, zwaną Sobotą Akatystu czy dniem Wychwalania Przenajświętszej Bogurodzicy, sprawowana jest jutrznia, podczas której czytany jest kanon Pochwały Przenajświętszej Bogurodzicy oraz śpiewany akatyst Zwiastowania Matki Bożej. Piąta niedziela Wielkiego Postu poświęcona jest świętej Marii Egipcjance. Cerkiew ukazując przykład tej świętej, uświadamia jak wielką siłę ma szczera pokuta. Pokuta, która nawet najbardziej upadłego człowieka potrafi doprowadzić do przemiany i osiągnięcia świętości. Tegorocznym nabożeństwom Piątej Niedzieli Wielkiego Postu, w hajnowskim soborze świętej Trójcy, przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Podczas św. Liturgii biskup Paweł zwrócił się do zebranych ze słowami kazania, mówiąc m. in. ,,Dzięki zrozumieniu swych grzechów, któremu towarzyszyła głęboka pokuta św. Maria Egipcjanka dostąpiła łaski Bożej, która ją przemieniła. Porzuciła ona swoje grzeszne życie oddalając się na pustynię, gdzie przebywała przez czterdzieści osiem lat, w skrajnym ubóstwie i bezustannym trudzie postu i modlitwy. Świadkiem cudownej przemiany życia św. Marii Egipcjanki oraz Bożej łaski, która na niej spoczywała był św. starzec Zosima Jordański. Dane mu było zobaczyć św. Marię przechodzącą przez rzekę Jordan nie zanurzając się w jej wzburzonym nurcie. Przykład św. Marii Egipcjanki ukazuje nam prawdę mówiącą o tym, że prawdziwą pokutą można pokonać każdy, nawet najcięższy grzech. Dzięki niej człowiek jest w stanie wznieść się na duchowe wyżyny”. Jego Ekscelencja w dalszej części kazania, odnosząc się do czytanych tego dnia fragmentów Listów Apostolskich i św. Ewangelii powiedział m. in. ,,Słyszeliśmy przed chwilą słowa o nadchodzących cierpieniach, mękach, śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa. W ten oto sposób Cerkiew przygotowuje nas ku końcowi świętej czterdziestnicy oraz tego co po niej nastąpi. Przed nami Tydzień Męki Pańskiej, Strastnaja Siedmica. Dołóżmy wszelkich starań, aby należycie przygotować się do jej godnego przeżywania”. Podczas św. Liturgii większość uczestniczących w niej wiernych przystąpiła do św. sakramentu Eucharystii.

Autor i zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz